Avatar uživatele
Registrovaný

co to jsou markry v krvi?

doktoři mi řekli že mám markry ale já vůbec nevím co to je

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

sabuško příště se rovnou zeptej lékaře, on je povinen odpovědět. Všechny odpovědi jsou správné, ale ty potřebuješ odbornou konzultaci s lékařem. Markry, neboli markery či onkomarkery někdy nemusí být u nádorového onemocnění zvýšeny nebo jsou jen nepatrně vyšší. Jindy jejich hladiny vzrostou i při nenádorovém onemocnění či těhotenství nebo se mění s věkem.
To znamená že to může znamenat nějaké nádorové bujení v těle, ale může jít o zcela banální záležitost, který půjde snadno a bez následků odstranit... a také to nemusí znamenat vůbec nic... nebo třeba jen to že jsi těhotná nebo tvé tělo prošlo nějakou hormonální změnou.

Neděs se proto a nepředstavuj si to nejhorší co by to mohlo znamenat. Vyhledej lékaře, který tě vyšetřoval a vše prober s ním, nestyď se zeptat na vše co tě zajímá.

Nejhorší je nevědomost a dohady!

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Jsou to látky, které produkuje nádor a které se dostávají do krve. Tím, že myje biochemickými metodami v krvi analyzujeme, dokážeme odhadnout, zda po onkologické operaci hrozí komplikace nebo zda se nádor znovu objeví. Přijdeme i na to, zda byla operace úspěšná a jestli byl vyoperován celý nádor nebo jen část. Množství markeru v krvi je dáno hlavně velikostí nádoru i jeho prokrvením. Nazákladě laboratorních testů může lékař konstatovat: tohoto pacienta stačí pozvat až za rok na kontrolu, ale tento musí chodit každé tři měsíce, aby nenastalo opakování choroby třeba do půl roku. Tři až šest měsíců před tím, než nastanou komplikace, to dokážeme s pomocí biochemických metod odhadnout. Problém je ale většinou na straně pacientů, z nichž asi 20 procent po operaci nebo prodělané léčbě nechce lékaře ani vidět a na kontroly i přes opakované pozvání nechodí.

Zdroj: http://iss.fsv.cuni.cz/IFORUM- 4422.html


Avatar uživatele
Registrovaný

tumorové markery.tumor = nádor.nádorové bunky


Avatar uživatele
Pokročilý

Jsou to látky, které často vznikají v souvislosti se změněným metabolizmem nádorově transformované buňky, a proto jejich hladiny v přítomnosti malignity výrazně stoupají.

Nádorové markery jsou látky produkované maligními buňkami či organizmem jako odpověď na nádorové bujení. Od látek produkovaných normálními buňkami se liší buď kvalitativně (nádorově specifické, normální buňky je neprodukují) či kvantitativně (s nádory asociované, přítomné i u normálních buněk). Může se jednat o antigeny lokalizované na povrchu membrán, enzymy metabolických drah, či fragmenty cytoplasmatických struktur uvolňované do okolí při zániku buněk. Následně je lze detekovat jako cirkulující látky v krvi či jiných tělních tekutinách.

Zdroj: http://medicina.bloguje.cz/538 808_item.php


Avatar uživatele
Pokročilý

nádor produkuje tyhle látky a ty se dostanou do krve a z krve se pak zjistí jedná-li se o nádor

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 2617
Zlatý annas 1787
Zlatý marci1 1745
Zlatý mosoj 1709
Zlatý Kepler 1500
Zlatý hanulka11 1028
Zlatý gecco 846
Zlatý quentos 839
Zlatý briketka10 820
Zlatý zjentek 796

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.