Avatar uživatele
Zlatý

čo to je katarínska jazda?

Doplňuji:
jasné, toto som sa aj ja dočítal, vďaka za odkazy, ale zaujíma ma tradícia, historické pramene (či to je nejaký ľudový obyčaj, ako je na morave napr. jízda králů).
zvyčajne si tieto info viem nájsť, ale tentokrát mám asi blbec deň.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Na Katarínsku jazdu sa 30. 11. vydalo desať osedlaných koní. Stretnutia milovníkov ušľachtilých zvierat sú už tradíciou a spoločne prešli trasu z Revúcej do Muránskej Dlhej Lúky a opačným smerom do Revúckej Lehoty.

"Katarínska jazda je také spoločné stretnutie s priateľmi. Zvykne sa nás stretnúť oveľa viac, ale teraz to vyšlo na čas, kedy sa nám veľa jazdcov ospravedlnilo, pretože si plnia domáce povinnosti pri zabíjačkách. Po tejto vychádzke sa popoludní stretávame na spoločnom posedení a zábave," dodala organizátorka podujatia Katarína Ganajová.

http://www.teraz.sk/…

Fotografie z české Kateřinské jízdy
http://woldemortik.rajce.idnes .cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Je to setkání přátel a milovníků zvířat.
Katarínska Huta (maď. Katalinhuta) je v súčasnosti časť obce Cinobaňa na Slovensku v okrese Poltár.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Já tušila, že vás zajímá původ. Hledala jsem, ale nikde nic. Ještě zkusím. Že by se účastnily jízdy jen samé Kataríny, nebo jde o vztah k některé Kataríně. Zřejmě by odpověděla Matice slovenská.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Našla jsem Hubertovu jízdu, ale Kateřinskou nikoliv. I když tvar přídavného jména kateřinská spíš vyjadřuje, že se váže ke svátuku sv. Kateřiny - jaká jízda?
Stejně Kateřinská zábava, hody -tradiční „Katerinské hody“. Dle pověsti se vyplácela mzda děvečkám a pak mohly přejít k jinému zaměstnavateli. Tento sváteční den se oslavoval zábavou. Ženy samy organizovaly zábavu – Kateřinskou – samy sháněly občerstvení i hudebníky a na zábavě samotné měly „ženské právo“, což znamenalo, že si mohly samy volit své tanečníky. Se svými partnery se loučily malými pozornostmi, květinou nebo vrkočem, což byl speciální zdobený koláč se složitou konstrukcí z dřevěných špejlí, na nichž bylo napícháno sušené ovoce. Oslava se často protáhla až do druhého dne, kdy již začínal advent, čas pokory a ticha. Byla to poslední před adventní příležitost k zábavě, proto byla velmi bujará a nevázaná. K této tradici kateřinských zábav se váže rčení – svatá Kateřina zavřela housle do komína – tedy Kateřinou skončila zábava.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.