Avatar uživatele
Registrovaný

Co spadá pod trestný čin majetkové povahy?

Co všechno se bere jako trestný čin majetkové povahy? Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

To klumprt:

Loupež určitě není trestným činem majetkové povahy. Už pouhým systematickým výkladem trestního zákoníku lze Váš závěr vyloučit.

Jde o trestný čin proti svobodě a právům na ochranu osobnosti, soukromí a listovního tajemství. Z tohoto je patrný objekt trestného činu, tedy ochrana svobody, osobnosti, soukromí a listovního tajemství.

Ve skutkové podstatě trestného činu loupeže (§ 173) není nutné, aby bylo prakticky dotčeno vlastnické právo poškozeného. Postačí tedy, aby pachatel použil proti jinému násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci. Věc se nemusí nutně dostat do dispozice pachatele, postačí, aby ke zmocnění směřoval jeho úmysl.

To dochy:

Dotýkat se cizího majetku přeci můžete naprosto legální cestou, např. v případě nájmu věci. Pořád se bude jednat o věc ve vlastnictví jiné osoby, ale Vám bude svědčit právo užívat ji.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Domácí úkol???
:-DDD
Pročti si Trestní zákoník - http://www.zakonyprolidi.cz/… , stejně to budeš potřebovat a nyní se jen vlastní leností připravuješ o možnost se učit...
:-D


Avatar uživatele
Stříbrný

Tak už z názvu... nejspíš cokoli, kdy se dotkneš cizího majetku. Pokud se dotkneš cizýho ksichtu, už to nebude majetkový tr. čin...


Avatar uživatele
Stříbrný

Řekl bych že jde o trestné činy proti majetku, tedy kde objektem trestného činu je zájem na ochraně vlastnického práva. Jsou to především trestné činy v hlavě páté trestního zákoníku. Kromě toho třeba taky loupež, která je sice řazena do násilné trestné činnosti, ale má i svoji majetkovou stránku.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

klumprt

Hansi, to že jste se to někde nějak učili, je jedna věc a to, co si myslím já může být druhá věc. Neumím odpovídat podle toho, jak se to někde někdo učí, jsem praktik. A nějaké dělení trestných činů na majetkové, násilné, vojenské atd. nemá žádný praktický význam. To má význam jen pro zkoušející na různých školách. Ostatně, kdyby loupež šoupli do páté hlavy, což by klidně mohli, stal by se z toho najednou majetkový trestný čin?

Avatar uživatele
Stříbrný

klumprt

Když někomu dám pěstí jen tak z plezíru, nemusí jít nutně ani o trestný čin. Tu šťávu tomu dává teprve ten zájem o majetek.
A při úvěrovém podvodu taky není nutné, aby pachatel úvěr dostal. Neměl by být ve stejné partě třeba s Poškozením cizích práv? Tohle třídění není nic jiného než od praxe odtržené vědátorství.

Avatar uživatele
Bronzový

Hans51

Samozřejmě Váš názor respektuji, nicméně si dovolím poukázat na to, že mnou zmíněné dělení není výplodem od praxe odtrženého vědátorství (jak uvádíte), ale jde o dělení užívané samotným zákonem č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Jak jistě víte, na vzniku významných kodexů spolupracují jak lidé z akademické sféry, tak i praktici (dle příslušného odvětví, avšak lze generalizovat a uvést, že spolupracuje v podstatě celá právnická obec).

Jednotlivých trestných činů je rozeznávána celá řada, což s sebou zákonitě nese i nutnost systematizace. Pokud je tedy platným a účinným zákonem nějaké třídění zavedeno, musíme jej (chtě nechtě) respektovat.

S Vámi uvedenými příklady souhlasím. U úvěrového podvodu není skutečně nutné, aby pachatel úvěr dostal, je to tak nastaveno skutkovou podstatou tohoto trestného činu. Právě proto ale musíme zkoumat skutkovou podstatu každého jednotlivého trestného činu zvlášť. Abychom měli kvalifikaci (tedy právní zhodnocení skutkového stavu a jeho podsunutí pod určitou právní normu) zjednodušenou, může nám pomoci nám právě dělení trestných činů do hlav ve zvláštní části trestního zákoníku.

Vámi zlehčované dělení trestných činů má však praktický význam i dále. Jde o dělení dle různých skupin objektů, v případě trestných činů vojenských je zde naopak odlišujícím prvkem i subjekt (tedy spáchat je může jen voják, běžný občan ne).

Těžko se to všechno vysvětluje takhle na několika řádcích, když jde o problematiku, která je živá a velice složitá.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Hans: Jo, máš pravdu, napsal jsem to až příliš obecně....

Avatar uživatele
Zlatý

gecco

Dochy - ani když to bude prodejný xicht?
;-)

Avatar uživatele
Registrovaný

Vandal

Domácíl úkol ani ne. Spíš praxe.

Avatar uživatele
Zlatý

gecco

Pro praxi je přečtení Trestního zákoníku nanejvýš doporučeno...

Avatar uživatele
Registrovaný

Vandal

Neni to moje praxe jen se zajímám. ;)

Avatar uživatele
Bronzový

Hans51

Tak čí je to praxe? :-D

Avatar uživatele
Registrovaný

Vandal

Domácíl úkol ani ne. Spíš praxe.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

hmmm to vypadá na námět na dlouhou diskusi pro absolventy právnické nebo filozofické fakulty, kterou si já s dovolením nechám ujít ;-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.