dust8

Co si myslíte o tomto vynalézavém způsobu štípaní dřeva?

K vidění zde: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=hDnJVhYC­WBI

Nejlepší odpověď
Nassin

Žádný zázrak. Je třeba si všimnout, že se používá špalek bez suků. Být sekera zaseknutá v suku a poleno se musí zvednout nad úroveň hlavy… trefit se do kruhu je nemožné.

Další odpovědi
Kepler

Dobrý nápad. Drvoštěp se nemusí zdržovat sbíráním naštípaného dřeva po všech čertech.

Funna

Dobrý nápad, jak se netrápit s odlétávajícími polínky…ale musíš na to mít stejně kvalitní sekeru, jako je ta ostrá Fiskarska .-)

aliendrone

No, dobrý, ušetří to spoustu ohýbání se pro polena, což JE znát, pokud toho máš víc. V době štípaček na dřevo trochu out, ale ono je spousta lidí, kteří štípačku nemají, takže rozhodně lepší, než drát do oka. :)

elkon

Šikovný nápad, jen ty špalky musí mít podobnou velikost. Nebo pak mít různé ty pneumatiky.

Drap

Nemyslím si nic. Před 15 – 20 léty jsem to i zkoušel. Jde to o něco rychleji, nemusíš se stále dokola ohýbat pro další kousek. Základem je špalek dost velkého průměru a ne příliš vysoká pneumatika. Kalačem to jde podstatně lépe než sekerou.

Jiří Bohumil

Pokud štípe ideální špalky bez suků, dobrý nápad. Ale pokud se mu sekera zasekne do nerozštípnutého špalku se suky, zejména když už má v pneumatice třeba část odseknutou, tak má problém.

orwell

Úplně bych to nezatracoval, protože když máš tak kolem sedmi křížků na hrbu a bolavá záda, potom se každé shýbnutí počítá. Dobře se to ukazuje na vybraných kusech dřeva, ale co taková sukovitá borovice? Stalo se mi nejednou, že jsem musel sevřenou sekeru vysvobodit pomocí klínu a palice. Některé kousky jsou opravdu lahůdka a kolabuje i štípačka.
Větší legrace je ale při štípání metrových kusů o průměru tak 30 – 50 cm přímo v lese. Někdy se to podaří i jednou ranou, ale stalo se mi, že jsem musel u jednoho kousku zvednout 5 kg palici víc jak 30 x nad hlavu a udeřit. Po 4 hodinách takové práce a naložení na káru máš dost.
Ještě bych poradil všem zájemcům: vykašlete se na sekeru a pořiďte si štípačku, jinak si časem zničíte ruce! Mně se to povedlo. Byl jsem varován včas a neposlechl jsem. Samozřejmě záleží na tom, kolik toho budete štípat, ale naštípat ručo fučo sekerou či kalačem každý rok 20m3 dřeva, to je fakt už na pováženou.

paul1

Dobrý nápad, jak se říká – přímo genitální 😁

EKSOT123

Taky bych to úplně nezatracoval. Chtělo by to ještě jeden špalek pro případ, že se sekera zakousne. Osobně používám špalek o něco nižší než tento. Pokud je to takové snadno štípatelné dřevo jako toto, tak jsem poleno jednou rukou přidržoval a druhou štípal, dělal jsem to tak i potmě 🙂. Nyní štípu polena v metrových délkách, takže skoro neštípu – větší kusy do kotle, menší do sporáku. Dokud jsem ale řezával silná nerozštípaná polena, tak se mi nejvíc osvědčil způsob, kdy jsem štípal kalačem a to bez špalku přímo na nařezané hromadě jsem do toho mydlil hlava nehlava. To je bezkonkurenčně nejrychlejší způsob, vyžaduje ale dobrou fyzičku. Žádné zdržování s pokládáním polena špalek. rozštípal jsem celou hromadu na povrchu, odvozil rozštípanou vrstvu a pokračoval na vrstvě spodnější.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

EKSOT123

Asi souhlasím se vším, co píše Orwell. (V metrech jsem štípal přímo v lese. Některé kusy šly kalačem 1, nebo více ran. Na ty horší jsem musel klínama. Při tempu asi 90 kubíku za měsíc, tedy včetně těžby, trasportu asi 2 km a rovnání. Nakonec jsem si taky zničil ruce, ale to bylo spíš od zbíječky v lomu. Takže jsem pořídil štípačku a klínem snad jen obří kusy, se kterýma nejde pohnout.)

orwell

EKSOT123: Podle toho co píšeš, prát bych se s tebou nechtěl. Myslel jsem si, že na tom nejsem fyzicky tak zle, ale tohle bych teda nedal.