annas

Co si myslíte o Nietzschově teorii nadčlověka?

Friedrich Nietzsche – výročí úmrtí (25. 8. 1900) tohoto filozofa. Svým dílem ovlivnil psychoanalýzu, existencialismus i literaturu.
Nietzschův nadčlověk má být symbolem rozchodu s tradičními hodnotami.

Tato nauka byla zneužita fašisty a nacisty. Nietzsche totiž tvrdil, že nadčlověk má porážet slabého člověka sám v sobě, ne kolem sebe.

Nejlepší odpověď
1popelka1

O Nietzschově teorii nadčlověka vím asi tolik, kolik jste napsala vy, takže budu vycházet z vašeho posledního odstavce a omezím se pouze na to (jestli nevadí), že chtěl, aby člověk bojoval a zvítězil nad svým slabým já. Aby porazil a zničil své mindráky, psychické bloky…. Když by se to takto zjednodušilo, tak to nezní zas až tak špatně. Občas je dobré zatočit se strachem, trémou a povznést se nad to, co nás nějak omezuje.
Nietzsche kladl důraz na sílu jedince, bezohlednost, kterou získá moc, považoval za přirozené, když jeden národ ničí druhý, ve své filozofii života dával přednost tajemným silám. Propagoval pangermanismus (všeněmectví) – usiloval o sjednocení Němců na světě…

Další odpovědi
led

Je to vlastne návrat do praveku, kde išlo len o prežitie. Silnejší prežije.
Žiaľ, tá teória ešte i dnes žije, aj keď nik o tom nechce hovoriť. ☹

anonym

Jistě,že byl vyjimečný,ale nebýt nacistů,byl by tolik známý?
Nejsem velký optimista,ale N. – to je pro mě trochu moc.
Není to má krevní skupina.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Nad%C4%8D­lov%C4%9Bk

pondělí

mnoho takzvaných filozofů moderního věku,kopírovali staré Řecko a Řím,kde toto bylo mnohokrát definováno
stačí si přečíst třeba Cicera ,jeho Tuskulské hovory,jsou skutečně i v tomto poučné i když mnohdy parafrázoval řeckého filozofa Anaxagora,ale ten žil 500 lert před ním.
doporučuji,i když v originále to málokdo zvládne.ale je i líbezný překlad.

JayDee446

Jeho „Tak pravil Zarathustra“ jsem četl poprvé v patnácti letech. Jeho rozpravy jsou mi sympatické v mnoha ohledech. Člověk je jen lano natažené mezi zvířetem a nadčlověkem, tvrdí. Člověk se opravdu může stát lepším jen tehdy, kdy se naučí porážet v sobě slabé stránky.