bauerlukin

Co se stane s nesprávně vytříděným odpadem?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co se stane s nesprávně vytříděným odpadem, resp. s odpaadem, který nepatří do daného kontejneru. Nemyslím třeba dřevěná prkna, která vyhodí pracovníci, kteří to mají na starost. Mám na mysli třeba plast, který se jen tváří, jako že je to plast. Tedy ho lidé hodí do plastů a pracovníci u linky nevyhodí.
Díky

Nejlepší odpověď
Kepler

To je zajímavá otázka. Např. polystyren je plast, pěnový polystyren se už jako plast nechová, i když jde chemicky o stejný materiál. HA! Jak to chodí v třídírnách sice nevím, ale vím, že velká část tříděného odpadu stejně skončí jako směsný ve spalovnách. Takže mě to až tak netrápí.

Další odpovědi
Drap

Znovu se přebírá záleží od velikosti,druhu zařízení a ekonomiky

aliendrone

V podstatě existuje JEDINÝ odpad, o který JE ZNATELNÝ zájem. A to PET lahve. Jiné plasty či suroviny (jakkoliv JSOU recyklovatelné) skončí ve spalovně/na skládce. Sklo i papír (pokud jsou VELMI dobře vytříděny) se také uplatní, ale pouze v OMEZENÉ míře. Výrobci o ně nejeví zájem, proces svozu a třídění je DRAHÝ a výrobce raději LEVNÉ suroviny, aby mohly být levné výrobky, což má pro změnu rád zákazník. V podstatě se dá říci, že celá ta komedie s „recyklací“ je jeden VELKÝ humbuk – a pokud se recyklace V REÁLU provádí, je VELMI MOCNĚ DOTOVÁNA. (bez dotací by si na sebe nevydělala) Bohužel každý, kdo na to poukáže je ihned označen přinejmenším za vraha dětí zkříženého s Hitlerem a málokdo si chce „pálit prsty“. Ekošmejdská lobby je příliš mocná a protože se jedná o VELKÉ peníze, tak tady jdou všechny okolky stranou a jde se na to bez rukavic. Ostatně je to už na takové úrovni, že je to spíš SYSTÉMOVÁ záležitost (podobně jako všichni ti „ochránci práv“, bojovníci za „kdesi cosi“ a další uměle vytvářená [reálně nepotřebná] z NAŠICH daní bohatě vyplácená koryta).

Případ, který popisuješ může nastat, ale v případě tříděného odpadu jednak není moc častý a druhak proces zpracování s takovou možností pochopitelně počítá. Takže se třeba odpad z PETek po roztavení filtruje apod. Zkrátka je to ošetřeno, neboj nic. ;) :D

Kelt

Když jsem dělal v Pardubicích, byli na ubytovně kolegové, co dělali na třídírně odpadu. Nosili často hodně zajímavých věcí, které by se určitě daly použít. Takže odpad se někde třídí. A je to vždy správné. Jogurt je v plastu, ale má kovový vršek. Sáček na pečivo je papírový, ale obsahuje průhledný plast. Nápojové kartony mají plastový vršek.

Pepa25

Popis, jak se třídí a recykluje plast viz odkaz.

Zdroj: https://www.tri­deniodpadu.cz/jak-se-recykluje-plast

bauerlukin

@drap a je to méně kvalitní, když se např. do plastů dostane něco co není plast?

RyuzakiKate

Problém bych viděla hlavně u neinformovanosti občanů. Né že by se informovalo nedostatečně, jen není zájem, dokud se jim to nepodstrčí přímo pod čumák, nebo na to neupozorní nějaký tzv. influencer.
Např. oblíbené dárkové koše jsou zabalené v celofánu, který se tváří jako plast a aj se tak chová. Ovšem plast to není – je to plně kompostovatelný materiál, který je z chemicky upravené celulózy. Bohužel asi málokoho napadne po tom pátrat…