Mr. Marek

Co se stane, když si dospělý jedinec omylem lokne malého množství louhu či kyseliny? S odkazem.

Je to závažné, nebo se s tím tělo je schopno vypořádat bez dlouhodobých následků?

Mohu odkázat na tuto otázku: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-se-stane-pri-polknuti-jedne-kapky-technickeho-lihu

Nejlepší odpověď
Kepler

Louh je mnohem nebezpečnější, než kyselina. Způsobuje zjizvení až destrukci tkání. Kdysi jsem se v nemocnici setkal s případem, kdy si pacient omylem loknul louhu do baterek (ve flašce od minerálky) a měl docházet na pravidelné zákroky, které měly zabránit uzavření jícnu. Nedocházel, jícen se mu uzavřel a málem umřel.
V případě kyseliny je to o něco méně zlé, ale taky žádná sranda. Dřív se doporučovalo vyvolat zvracení, což je špatně, protože dochází ke zpětnému poleptání jícnu. První pomoc: vypláchnou ústa vodou, nechat vypít velké množství vody. Neneutralizovat! Ihned k převézt k lékařské odborné pomoci.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Mr. Marek

Kepler: I při malém množství? Jaké jsou hlavní příznaky požití?

Kepler

V případě louhu je nebezpečný i jediný hlt. Silné podráždění sliznic úst a jícnu. U kyselin podobně, i když vlastní žaludek je chráněn alkalickou vrstvou mukózy,

Mr. Marek

A pokud by tedy byl součástí chemických přípravků, platí totéž?

Kepler

Samozřejmě. Záleží ovšem na koncentraci.

Mr. Marek

Takže i pár kapek požItí jsou fatální?

Tabea

Co se týká čističů (Domestos), které obsahují hydroxid sodný.

Tabea

Pak si myslím, že je dobré postupovat jak řekl Kepler. Ale nevím, jak je to u čistého lihu. Lepší se poradit s odborníkem.

Mr. Marek

Ptal jsem se Keplera.