Avatar uživatele
Kepler

Co se používalo před vynálezem mýdla?

Jen vodou se pořádně neumyjeme, ani nic nevypereme…Kdy vlastně bylo vynalezeno pro tyto účely?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? EKSOT123, anonym, jsemjá před 1384 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Historie mýdla je v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prvni-sprchovaci-gely-a-prvni-mydlo-na-svete

Další zdroj o praní oděvů

Již staří Egypťané používali natron, který rozpouštěl špínu a tuk.. Šlo o směs kyselého a normálního uhličitanu sodného s řadou příměwsí.
Podle francouzského egyptologa existovala jakási pasta podobná mýdlu – zřejmě popel,. hlína a pojidlo, které pěnilo. atd.
https://books­.google.cz/bo­oks?id=7Bm2DwA­AQBAJ&pg=PT38&­lpg=PT38&dq=Pli­nius+Star%C5%A­1%C3%AD+popisu­je+v%C3%BDrobu+m%C3%BDdl­a+z+koz%C3%AD­ho+loje&source=bl&ot­s=yrDctiTAWP&sig=AC­fU3U00ZQVILfpb1jI­OmGMy69KpWbSBp­w&hl=cs&sa=X&ved=2a­hUKEwji45Gr6rDqAh­WGzaQKHej6AJYQ6A­EwAHoECAoQAQ#v=o­nepage&q=Plini­us%20Star%C5%A1%C3%AD%20­popisuje%20v%C3%BD­robu%20m%C3%BD­dla%20z%20koz%C3%AD­ho%20loje&f=fal­se

Mytí rukou

"Od počátku vývoje člověka bylo mytí rukou nutností.

Nejprve se k odstranění špíny z rukou používal písek. Počátky moderního mýdla spadají do období starověkého Říma. Ruce se dlouho umývaly z praktických důvodů – aby se lidé vyhnuli nepříjemným zápachům nebo aby měli lepší stisk. Trvalo dlouho, než lidé zjistili, že hygiena rukou a prevence infekcí spolu úzce souvisí.

V roce 1847 si lékař Ignaz Semmelweis, původem Maďar, povšiml, že se smrtelná horečka omladnic vyskytuje častěji u žen, o které se starali studenti medicíny než u těch, o něž pečovaly porodní báby.
Studenti medicíny totiž často přispěchali na pomoc poté, co prováděli pitvu – a neumyli si mezitím ruce. Na základě Semmelweisových pozorování se hygiena v nemocnicích začala zlepšovat."

https://digifo­lio.rvp.cz/vi­ew/artefact.php?ar­tefact=60667&vi­ew=5947&block=33445

https://g.cz/ignac-semmelweis-naucil-lidi-myt-si-ruce-google-doodle-pripomina-i-dnes-aktualniho-hrdinu/

"Ignác Semmelweis naučil lidi mýt si ruce: Google Doodle připomíná i dnes aktuálního hrdinu

Doktor Ignác Semmelweis sice žil v 19. století, jeho zásluhy jsou ale aktuální i v roce 2020 – a Google Doodle nám dnes připomíná, proč. Tento „zachránce matek“, jak se mu přezdívá, je totiž průkopníkem mytí rukou a antisepse, která se až právě díky jeho výzkumu stala nemocničním standardem." atd.

Viděla jsem film o tomto lékaři, hygieně, které panovala v nemocnicích, když lékaři přenášeli nákazu na novorodičky , když po práci na pitevně vyšetřovali ženy rukama, které neměli desinfikované.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Mýdlo neni až zase tak mladé. Před mýdlem se používaly některé rostliny, později potaš vyráběná z dřevěného popela.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
jsemjá

Používal se… vlastně nic. Proto byl mor. A taky morkem z kostí.

Upravil/a: jsemjá

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Vosanajazyku

Tipoval bych, že před mýdlem se používaly tuky. Ale mýdlo samotné znali už Sumerové, čili to je skoro 3 tis. let před letopočtem, pokud se nepletu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek