Kepler

Co se používalo před vynálezem mýdla?

Jen vodou se pořádně neumyjeme, ani nic nevypereme…Kdy vlastně bylo vynalezeno pro tyto účely?

Nejlepší odpověď
annas

Historie mýdla je v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prvni-sprchovaci-gely-a-prvni-mydlo-na-svete

Další zdroj o praní oděvů

Již staří Egypťané používali natron, který rozpouštěl špínu a tuk.. Šlo o směs kyselého a normálního uhličitanu sodného s řadou příměwsí.
Podle francouzského egyptologa existovala jakási pasta podobná mýdlu – zřejmě popel,. hlína a pojidlo, které pěnilo. atd.
https://books­.google.cz/bo­oks?id=7Bm2DwA­AQBAJ&pg=PT38&­lpg=PT38&dq=Pli­nius+Star%C5%A­1%C3%AD+popisu­je+v%C3%BDrobu+m%C3%BDdl­a+z+koz%C3%AD­ho+loje&source=bl&ot­s=yrDctiTAWP&sig=AC­fU3U00ZQVILfpb1jI­OmGMy69KpWbSBp­w&hl=cs&sa=X&ved=2a­hUKEwji45Gr6rDqAh­WGzaQKHej6AJYQ6A­EwAHoECAoQAQ#v=o­nepage&q=Plini­us%20Star%C5%A1%C3%AD%20­popisuje%20v%C3%BD­robu%20m%C3%BD­dla%20z%20koz%C3%AD­ho%20loje&f=fal­se

Mytí rukou

"Od počátku vývoje člověka bylo mytí rukou nutností.

Nejprve se k odstranění špíny z rukou používal písek. Počátky moderního mýdla spadají do období starověkého Říma. Ruce se dlouho umývaly z praktických důvodů – aby se lidé vyhnuli nepříjemným zápachům nebo aby měli lepší stisk. Trvalo dlouho, než lidé zjistili, že hygiena rukou a prevence infekcí spolu úzce souvisí.

V roce 1847 si lékař Ignaz Semmelweis, původem Maďar, povšiml, že se smrtelná horečka omladnic vyskytuje častěji u žen, o které se starali studenti medicíny než u těch, o něž pečovaly porodní báby.
Studenti medicíny totiž často přispěchali na pomoc poté, co prováděli pitvu – a neumyli si mezitím ruce. Na základě Semmelweisových pozorování se hygiena v nemocnicích začala zlepšovat."

https://digifo­lio.rvp.cz/vi­ew/artefact.php?ar­tefact=60667&vi­ew=5947&block=33445

https://g.cz/ignac-semmelweis-naucil-lidi-myt-si-ruce-google-doodle-pripomina-i-dnes-aktualniho-hrdinu/

"Ignác Semmelweis naučil lidi mýt si ruce: Google Doodle připomíná i dnes aktuálního hrdinu

Doktor Ignác Semmelweis sice žil v 19. století, jeho zásluhy jsou ale aktuální i v roce 2020 – a Google Doodle nám dnes připomíná, proč. Tento „zachránce matek“, jak se mu přezdívá, je totiž průkopníkem mytí rukou a antisepse, která se až právě díky jeho výzkumu stala nemocničním standardem." atd.

Viděla jsem film o tomto lékaři, hygieně, které panovala v nemocnicích, když lékaři přenášeli nákazu na novorodičky , když po práci na pitevně vyšetřovali ženy rukama, které neměli desinfikované.

Další odpovědi
Drap

Mýdlo neni až zase tak mladé. Před mýdlem se používaly některé rostliny, později potaš vyráběná z dřevěného popela.

jsemjá

Používal se… vlastně nic. Proto byl mor. A taky morkem z kostí.

Vosanajazyku

Tipoval bych, že před mýdlem se používaly tuky. Ale mýdlo samotné znali už Sumerové, čili to je skoro 3 tis. let před letopočtem, pokud se nepletu.