Avatar uživatele
Registrovaný

První sprchovací gely a první mýdlo na světě

Kdy lidé poprvé začali používat sprchovací gely ke koupání?A Kdy bylo vyrobeno úplně první mýdlo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zjistit, kdy bylo vyrobeno první mýdlo je nemožné. Ale je zcela možné, že bylo objeveno už v době prehistorické. Docela dobře si mohli všimnout pěny, která se po dešti vytvářela kolem ohniště se zbytky popela. Také si mohli všimnout, že tatáž pěna se vytvářela v nádobě, ve které se vařilo maso a do které se dostal popel (což na tehdejším primitivním ohništi nebyla žádná vzácnost). Ženy, které pak nádoby myly, zřejmě zjistily, že v těchto případech se nádobí lépe myje, stejně jako jejich ruce.

První záznamy o výrobě mýdla pocházejí z Babylónie přibližně z roku 2800 př. n. l. a víme, že bylo známo Féničanům kolem roku 600 př. n. l. V těchto případech se však mýdlo používalo pouze k čištění surovin potřebných k výrobě látek (např. vlny).

Mýdlo znali i Římané: Plinius Starší popisuje výrobu mýdla z kozího loje a dřevěného popela. Nicméně pro osobní hygienu Římané mýdlo nepoužívali, přestože lázně navštěvovali velmi často (pouze otroci jen jednou týdně). Nečistotu a pot odstraňovali tak, že se nechali natírat olejem, který vstřebal nečistoty. Olej pak seškrabali a šli do lázní.

Teprve když ve 2. stol. n. l. slavný římský lékař Galenos upozornil na očistné vlastnosti mýdla, začalo se mýdlo používat k osobní hygieně a mydlářství se stalo řemeslem. Proslulí byli byzantští mydláři, kteří už v 7. stol. zásobovali celý svět. Drahocenné zboží nevypadalo moc vábně. Bylo vyráběno z olivového oleje, vápna (oxidu vápenatého) a louhu (hydroxidu draselného), který získávali z dřevného popela. Mýdlo bylo mazlavé, ne zrovna příjemně vonící, černé, hnědé nebo nazelenalé. Ale jeho dobré vlastnosti oceňovali králové i velmoži.

Ve 14. stol. pronikly na trh výrobky mydlářů ze Španělska a z Itálie poněkud lepší kvality. Z jižních zemí se postupně výroba mýdla šířila na sever Evropy, ale protože tamní výrobci (v Anglii, severní Francii) používali místo olivového oleje zvířecí (rybí) tuk, byla kvalita jejich mýdel horší.

Po celou tuto dobu byla výroba mýdla otázkou zkoušek a omylů, náhod a štěstí. Teprve ve 2. pol.18. stol. lidé objevili podstatu procesu, kterému říkáme zmýdelnění, a tak položili základní kámen k výrobě dokonalého mýdla
.
Více v odkazu
http://www.quido.cz/…
Doplňuji:
V jednom zdroji jsem našla, že sprchový gel byl vynalezený v Číně, ale víc podrobností není uvedeno. Takže nevím.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.