Avatar uživatele
Rudík 12

Co se mi stane, když mi můj známý mi napíše, že chce spáchat sebevraždu, a já mu v tom nezabráním?

Je to nějaký trestný čin nebo něco podobného? Co mi za to hrozí?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Herjulfson před 601 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Mravenec

Tak tady přesně nevím, ale viděl bych to na neposkytnutí pomoci dle § 150, trestního zákona.

Znění: „KDO OSOBĚ, která je v NEBEZPEČÍ SMRTI nebo jeví známky vážné poruchy zdraví,… neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného,…

Nemám totiž u sebe výkladová ustanovení k trestnímu zákoníku. Ale taková osoba by teoreticky mohla plnit pojem nebezpečí smrti.

Účast na sebevraždě to nebude, protože tam je znění kdo pohne, navede, pomůže,…

Upravil/a: Mravenec

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Nestane se nic, ale pokud se prokáže, že jsi tomu mohl zabránit, budeš mít problém.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Tak záleží na tom, jaké máš možnosti, a co chce udělat ten známý. Když chce skočit z mostu, pod vlak, vzít si jed, tak ho přece nemůžeš 24 hodin sledovat, co dělá. Můžeš třeba zavolat na Policii nebo na nějaké jiné instituce, které se tím zabývají. Ale když ti napíše někdo, kdo je vzdálen několik kilometrů, tak tam nebudeš hned a nemáš kouzelnou hůlku, abys mu pomohl. Je to sice tragédie, když známý spáchá sebevraždu, ale neměli bychom vždy cítit vinu. Jistě, nechám holku, která čeká dítě a ona se zoufalství skočí pod vlak, tak tady jsem asi něco mohl udělat, ale když má jít někdo do vězení a chce po mne peníze na kauci a já mu je nemohu poskytnout a on pak spáchá sebevraždu, tak mne nemůže nikdo vinit, za jeho smrt. Mohl jsem vybrat jiný příklad, ale tak to vidím já. Nejsi totiž konkrétní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Herjulfson

Myslím, že nic. Tedy samozřejmě z hlediska trestně právního a za předpokladu, že nejste vystudovaným odborníkem na „lidskou duši“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cappuccino

Minimalne bys mel informovat jeho rodinu.
Vetsinou je to tak, ze sebevrazi o sebevrzde predem nikoho neinfomuji.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Myslím, že nejlepší by bylo se si s ním dohodnout střetnutí a tam to rozebrat a hledat východisko.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek