TEREZA.B

Co se děje v mozku, když člověk prožívá hrůzu?

Nejlepší odpověď
ratava

V pořadu v odkazu o tom celkem srozumitelně vykládají, popř. je to pod videem i rozepsané…
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/101213595­57-port/547-veda-hruzy/video/

(jen ve zkratce z té stránky- smyslové orgány předají impulz do thalamu. Thalamus je část našeho mozku, kde se tyto informace předběžně zpracují. Z thalamu pokračují kratičkým spojem přímo do amygdaly. Ta vytvoří hrubý, mlhavý obraz možného ohrožení. Amygdala analyzuje všechny přicházející informace o ohrožení a pokud zjistí nebezpečí, organizuje reakci celého těla. … Amygdala vyburcuje také hypothalamus, další oblast našeho mozku. Ten tělo zaplaví hormony jako je adrenalin, který bleskově nastartuje naši reakci “bojuj nebo utíkej”. Zvýší srdeční tep, krevní tlak a pocení.Zatímco amygdala už rozezněla poplašný signál, také informace od senzorů putují po dráze z thalamu do zrakového centra. To o zlomek sekundy později posílá ostřejší, úplnější obraz do amygdaly.Když se nebezpečí potvrdí, amygdala zesílí reakci “bojuj nebo utíkej”. Pokud se však potvrdí, že poplach byl falešný, amygdala nařídí konec poplachu – a naše tělo se může uvolnit. Poplach před ohrožením se dostane i do hipokampu. A také do čelního laloku, který spolupracuje s amygdalou a dalšími oblastmi mozku na paměťovém záznamu celé situace…)

Další odpovědi
briketka10

Možná máte rádi horory a strach vás občas baví, existují však lidé, kterým přehnaná úzkost znemožňuje normální život. Vědci v poslední době udělali při výzkumu toho, co se s námi vlastně při strachu děje, velký pokrok. Podstatou je amygdala. Strach je základní emocí nezbytnou pro přežití. Je zároveň i jednou z mála emocí, kterou sdílíme i se zvířaty. U rozvoje neopodstatněného a strachu
opodstatněného, který je základem úzkostných poruch, hrají podstatnou roli geny.

http://ona.id­nes.cz/mozek-vydesenych-lidi-pracuje-jinak-dbb-/vztahy-sex.aspx?c=A071206­_204255_zdravi_bad

http://www.lekari-online.cz/novin­ky/mozek-muze-restartovat-zmena-jidla