aliendrone

Co s bílkem, když ho oddělím z vejce při výrobě majonézy?

Klasika – domácí majolka nebo tatarka. Jenže CO se zbylým bílkem, když je jen jeden/z jednoho vejce? Není nějaké lepší řešení, než odpad ve dřezu?

Nejlepší odpověď
iceT

Přihodit do česnečky, přidat k dalším vejcím a udělat míchaná vejce nebo volská oka.

Další odpovědi
Kepler

Třeba někomu budou chutnat sněhové pusinky!
https://www.va­reni.cz/recep­ty/snehove-pusinky/

Justin1

Pokud máš ještě dvě nebo tři vajíčka, udělej si nějaké jídlo, kde je použiješ (aspoň omeletu), a ten přebytečný bílek k nim přidej.

Viktorie II.

Uvař, usmaž, sněz.

Alesh

Jelikož jsi kulturista, tak bys měl vědět, že bílek je vynikající zdroj bílkovin a dá se v syrovém stavu vypít. Tak hurá do toho! 😉

da ny

Sladké: https://recep­ty.blesk.cz/cla­nek/vareni/3902/cu­krovi-z-bilku-jak-nejlepe-vyuzit-zbytky-z-peceni.html
Bílky přidat s vejci do pokrmu (lečo, míchaná, s knedlíkem atp.), zakvedlat do polévky, k šunce, zelenině zpracovat tepelně (samotné, smíchat)
Bílky je možné i zamrazit a postupně zpracovávat.
Pomazánka z bílků, fitness omeleta, maska na komedony:
https://www.ku­pi.cz/magazin/cla­nek/11566-5-tipu-co-s-bilky-ktere-zbyly-z-peceni-zuzitkujte-je-na-sladke-a-slane-dobroty-ci-slupovaci-masku
Vánoční a velikonoční cuikroví peču z másla a žloutků. Bílků zbývá hodně. Něco spotřebuji sama. O něco se postarají dospělé děti. Uložím do menší plastové krabičky/zavařovací sklenice a transportujeme.
Omeleta, poleva, zmrazení: https://www.a­petitonline.cz/ti­py-triky/co-s-bilky-ktere-zbyly-z-vanocniho-peceni

zjentek

Počkat, nedělá se majonéza právě Z BÍLKU?

Anebo jsem na po alienovsku položené otázce jako obvykle něco nepochopil? (;

Beno

Z bílků si také udělej majonézu.

GM

Majonézu i tatarku dělám vždy z celých vajec, musí se hned na začátku přidat hořčice, pak se nesrazí ani nezřídne. Naházím do nádoby všechny suroviny i olej a mixuju tyčákem, olej přidávám tak dlouho, dokud nedosáhnu požadované konzistence. Pokud mi někdy zbudou bílky – zamrazím. Dnes jsem z nich zrovna pekla bezé roládu, na tu je třeba 26 dkg bílků.

aliendrone

Díkes za tipy lidi! :)

zjentek>>> Majonéza (majolka/tatarka) z BÍLKU? :o No nwm, já nejsem kuchtík Kepler, abych si dělal pro radost bordel v kuchyni. Kdysi jsem nedopatřením použil CELÉ vejce (i s bílkem) a byla z toho taková řiďoučká hmota, úplně NANITZ! ;) :D :D
Můj recept na majolku je
1 žloutek (alespoň L-ko vejce nebo větší), 125ml oleje, citr. šťáva (asi tak půl lžičky), 2,5vrchovaté lžičky plnotučné, max 1/2 lžičky dijonské hořčice, pepř, sůl, cukr a prorajblovat cca minutu tyčákem. Vazkost vynikající, musíš při vyndavání tyčáku podržet nádobu, jinak ji zvedneš i s ním. Kdepak Hellmannsky! ;) :)

zjentek

To jako fakt? Dneska se to dělá takto? Já bych měl bobky, že se mně hmota rozdělí na složky (zgrcne) z důvodu, že žloudek tolik oleje naráz neunese. Já se s tím vždycky sral po kapkách, když mě to před lety bavilo. Proč>>>https:­//www.kucharka­prodceru.cz/do­maci-majoneza/

aliendrone

zjentek>>> Popravdě sám NWM proč mi to nejde s CELÝM vejcem (tedy i s bílkem), ale vždycky to dopadlo tak, jak jsem již psal. Tady máš jiný způsob (olivový olej na majolku, no fuj ten smrad!), holce to funguje. :)
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=MV0tDowPfSM
Každopádně důležité je to začít od spodu a na nízké otáčky, postupně tyčák zvedat a pak ještě chvíli „rajblovat“ nahoru/dolů. :)