zjentek

Co přesně znamená slovo záhodno?

Bo google vůbec neví>>>https:/­/www.google.com/se­arch?q=z%C3%A1­hodno&ei=bJ8-Y_3jIYL-sAfR0bPoBw&ved=0a­hUKEwj9yfjgpMv6A­hUCP-wKHdHoDH0Q4dUD­CA4&oq=z%C3%A1hod­no&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6E­AxKBAhBGABKBAh­GGABQAFgAYABo­AHABeACAAQCIAQ­CSAQCYAQA&scli­ent=gws-wiz

Nejlepší odpověď
annas

Začnu od Adama.
hodný, hodně, hodnota, hodnotný, hodnost, hodnostář, hodnostářský. Staročesky ‘vhodný, způsobilý’, což byl i původní
význam (srov. stsl. godьnъ ‘vhodný,
příjemný’). Dále viz :hodit se

hodit se – hodit se, vhodný, příhodný, shodný,
shodovat se, shoda, dohoda, dohodnout se, rozhodnout (se), výhoda, pohoda, pohodlí, pohodlný, nehoda aj.
Všeslovanské sloío, . -.góditi ‘hovět’,. Prasslovanskéo . *goditi (sę) je příbuzné s lot. gadīt ‘zasahovat, získávat’, guoda ‘čest, hostina’, středodolnoněmecké dn. gaden ‘vyhovovat, líbit se’,něm. gut a angl. good ‘dobrý’ i stindické .
gádh- ‘pevně přidržet’, vše se vyvozuje z ie. ghedh-/ghodh- ‘spojit, být
spjat’.

Jilří Rejzek Etymologický slovník

hodno = příslovce od hodný. Zá-hodno – předložka, později í předpona za + hodno = je vhodné, staršío tvar vhodno = je potřebné, je nutné, je nezbytné něco udělat. tedy předvším je vhodné poděkovat,, tedy záhodno poděkovat.

Další odpovědi
aevul

Google ví, první odkaz ve zdroji

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/search?q=zá­hodno

zjentek

Aevul, bůhví zda jde o věrohodný slovník, nebo naopak pofidérní. Víš jak je to, dnes je pravda jen to co se hodí, takže co není léty prověřeno… Prostě je lepší zeptat se tady 🤷‍♂️

aevul

Rozumím. Tak já to slovo chápu stejně – je žádoucí

zjentek

Ok 👌👍👍 (; ((;