Co přesně znamená slovo reciproční?

Prosím o vysvětlení.

Nejlepší odpověď
Mandarinka

vzájemný, navzájem související

Další odpovědi
anonym

Příkladem jsou reciproké rovnice, jejichž kořeny jsou čísla převrácená. Např. jeden kořen je 15/9 a druhý 9/15. Jde tedy o vzájemný vztah kořenů.

lukas

je to jak říká Mandarinka:
Reciprocita – vzájemnost, vzájemný vztah nebo zvýhodnění

Pro doplnění uvádím zdroj, slovnik-cizich-slov.cz se vám bude jistě hodit ještě mnohokrát :)

Zdroj: slovnik-cizich-slov.cz/recipro­cita.html

Krugerka

Význam:vzájemný, navzájem související

alenka901

Reciprocita (z lat. reciprocus, vzájemný) znamená vzájemnost, vyrovnaný reciproční vztah podle zásady „jak ty mně, tak já tobě“
Princip reciprocity čili vzájemnosti hraje v lidských společnostech významnou roli. Příjemce daru cítí povinnost dar oplatit, poškozený se cítí oprávněn k odvetě, v jednání i ve směně se lidé snaží zachovávat vyrovnané vztahy čili „účty“.

V mezinárodních vztazích se pečlivě dodržuje požadavek reciprocity, například ve vzájemně přizávaných výhodách, ale také sankcích. Tak pokud stát A vypoví jistý počet diplomatů státu B, bude téměř jistě následovat stejná reciproční odveta.

Výrazem reciprocity je i „zlaté pravidlo“ v etice:
„ Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi. “
— Lukáš 6,31

Princip reciprocity v mezilidských vztazích naráží na dva problémy:

  1. první krok jednání nemůže být reciproční a jedna ze stran musí začít;
  2. reciproční jednání se snadno zesiluje a stupňuje, takže série odvet může vytvořit vážný konflikt.