Alesh

Co přesně znamená slovo „rande“?

Vím, že je to z francouzštiny – rendez-vous, ale co je jako naprosto přesný význam? Je to schůzka obecně nebo nutně milostná? Myslím opravdu v tom původním významu.

Nejlepší odpověď
hanny 2

Slovník cizích slov uvádí oba výrazy – rande,rendez-vous – jako milostnou schůzku,dosta­veníčko.

Další odpovědi
čížek

slovník spisovného jazyka českého říká:
rande neskl. n. řidč. expr. -te s. (z fr.) hovor. schůzka (zprav. milostná), dostaveníčko 1: mít r. s dívkou; umluvit si, dát si r. s kamarádem; jít na r.; → expr. zdrob. randíčko, -a s. (6. mn. -ách); — v. též rendez-vous

Zdroj: http://ssjc.uj­c.cas.cz

Ivon

V češtině to má význam milostný. Ve francouzštině neutrální. Sloveso rander, je te rande, setkám se s tebou. Nous vous randons, setkáme se s vámi.

Alesh

@hanny 2: jo, našel jsem taky, jde mi o absolutně původní význam

hanny 2

Snažila jsem se,víc jsem nenašla,možná,že to ten úplně původní je!