Klára K.

Co přesně znamená, když je někdo „z obliga“ ?

Vím, kdy to použít ve větě, ale dneska se mě jedna spolužačka zeptala, co to znamená, a já jí to nedokázala popsat.

Nejlepší odpověď
Pepa25

„Z obliga“ se používá ve smyslu, že jsem si plnil povinnost, závazek (většinou v kontextu: „a víc už nemusím“). Obligace je závazek, slovo je původem z latiny.

Další odpovědi
annas

Obligo ; z obliga = bez povinností, bez podezření apod. Původ z latinského obligo, obligare = zavázat, mít povinnost, být vinen.

SNČ

Drap

mimo podezření, mimo

anonym

Zrušení indosace. Opuštění závazku, odpovědnosti, povinnosti, … Mít kliku, seznat ukončení podezřívání, … Jinak obligace je dle Wikipedie: „z latinského obligó → váži, zavazuji, ale také povinnost nebo nutnost“

anonym

Jem toho nevinen,jsem mimo.

Luxx

jsem z obliga = mě se to netýká