zenda

Co následuje, když onemocní zaměstnanec během výpovědní lhůty nebo těsně po ní ? Jak se nemocenská řeší ?

  1. Výpovědní lhůta končí 31.12., co se stane a jak se to řeší, když zaměstnanec onemocní během výpovědní lhůty – nemocenská přesáhne termín odchodu ( 31.12. ) ?
  2. Na pracák se má bývalý zaměstnanec nahlásit do 3 " pracovních " dnů ( předpokládám, že se jedná o pracovní dny ). Co se stane a jak se to řeší, když bývalý zaměstnanec onemocní během těch tří dnů – tedy, než se nahlásí na pracovní úřad ?

Výpověď dostal zaměstnanec od zaměstnavatele.

Předem děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
magorvkleci

  1. Pokud doba neschopnosti přesáhne konec výpovědní lhůty, tak se výpovědní lhůta prodlouží o dobu neschopnosti. Pokud se toho tedy člověk písemně nevzdá.
  2. Pokud skončil pracovní poměr, končí tím i účast na nemocenském pojištění. Po 7 kalendářních dnů ale dále plyne tzv. ochranná lhůta. Pokud se dostanete do dočasné pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě, náleží vám od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti nemocenské, které bude vyplácet příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Za dobu prvních 14 kalendářních dnů ale náhradu mzdy od zaměstnavatele nezískáte, protože pracovní poměr už netrvá.

Pozn,: Ano, třeba nemůžete v neschopnosti zajít osobně do 3 pracovních dnů na úřad, ale dá se to celé vyřídit přes datovou schránku. Nebo aspoň na úřad pošle lékař oznámení, že se kvůli nemoci nemůžete ve 3 dnech dostavit. Tady ale pozor, to oznámení musí být na jen a jen na speciálním formuláři (Potvrzení o dočasné neschopnosti uchazeče o zaměstnání plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání z důvodu nemoci nebo úrazu), který musí potvrdit lékař. Obvyklou neschopenku (Hlášení ošetřujícího lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti) bůhvíproč úřad nepřijme (!).

Další odpovědi
aevul

Záleží na tom, kdo dal výpověď. Pokud zaměstnavatel zaměstnanci, pak se výpovědní lhůta prodlužuje o dobu nemoci, jestliže neoznámíš zaměstnavateli, že na prodloužení netrváš. Jestli ji dal zaměstnanec, pak se neprodlužuje. Na ÚP se zaregistruje po ukončení pracovní neschopnosti.