Jiří Bohumil

Co mohlo být příčinou uhynutí stromků?

Před dvěma lety na podzim jsme zasadili, u své chaty, ve výšce cca 600 m/NV, do dobře upravené zeminy, 2 ks stromků švestek. Na zimu jsme je obalili igelitem (hlavně proti okousáním vysokou zvěří). Na jaře vyrašily, žádné radikální stříhání jsme neprováděli, přes rok jsme je občas i zalévali a stromečky se „olistily“ a pěkně rostly.
Loni na podzim jsme provedli totéž, obalili je pytli z protkávaného igelitu. Zima byla poměrně obvyklá, žádné extrémní mrazy nebyly, sněhu bylo poměrně málo.
Nyní na jaře, po sejmutí obalů, jsme ale zjistili, že jsou stromky zaschlé a neraší. Pouze na jednom pár lístků a to pouze dole na kmínku. Větve jsou suché a pupeny mrtvé.
U baráku, v NV cca 400 m, jsme, současně s nimi, zasadili také jednu, ze stejné „dodávky“ a i ta letos velmi špatně rašila, i když zatím vypadá, že snad „půjde“. Je možné, že jde o vadnou „sadbu“? Stromky byly zakoupeny u nás a vypěstovány v naší NV. Nevíte, čím by to mohlo být? Díky za reakce.

Nejlepší odpověď
Drap

Zřejmě nějaký škůdce v zemi. Hraboši, rejsci a nebo něco podobného. Neni to nic neobvyklého. V prvních létech částečně pomůže připravenou jámu pro stromeček vystlát králičím pletivem, dát stromeček a teprve potom zasypat.
Zřejmě budu opakovat dobře známé, ale i přesto.: Před zasazením je dobré, nechat stromeček cca 24 hodin s kořínky ve vodě, těsně před zasazením vlasové kořínky zastříhnout. Před zasazením jámu pořádně prolít vodou. Většinou to dělám tak, že jámu napustím plnou vody, třeba i několikrát. Po vsazení a zasypání znovu řádně prolít. Na úspěšný vývoj má vliv i doba sázení. Neni dobré sázet v době, kdy už sazenice bývají napučené. Obdobně na podzim, by sazenička už měla být v podstatě v klidu.
Dostatwek vody, jak píše annas určitě neuškodí.

Další odpovědi
annas

Podle zkušeností – není to tím, že jste švestky málo zalévali? Jsou náročné na vodu a na živiny.

Když vypouštíme na zimu vodu z nádrže, pořádně všechny stromy zalijeme.. Vydatná zálivka je důležitá.

V zimě nebylo moc sněhu, takže mohly uschnout.

aliendrone

Přikláním se k annas (vláha) – fakt je, že švestka je velká cíťa. A dát ji do igelitu… Tím se mimochodem utvořily i vynikající podmínky pro choroby a parazity. Lepší řešení je dokola karisíť – dá se natřít a pak nevypadá tak blbě, jako igelitový chuchvalec. A vydrží, dokud je třeba.

Jiří Bohumil

Zatím všem za reakce děkuji.
Ale minulý rok rostly celkem dobře, zaschly (nebo snad zmrzly?) až v této zimě. Ochrana byla provedena poměrně volným obalem, pytlem z toho protkaného igelitu, s roztrženým dnem a nataženým shora přes větve na stromky a mírně omotán motouzem. Obal nebránil ani přístupu vzduchu, ani vody ke kořenům. Hraboši tam nejsou, půda pod nimi byla při zasazení přiměřeně prohnojena rašelinou a loni celé léto jsem je intenzivně zaléval. Pochopitelně, v zimě ne. Nějak mi to nejde „do palice“. ☹