bobok

Co je věcné břemeno?

Co to pro mě znamená, můžu dostat finanční odškodnění ? a kolik. A můžu se ho někdy zase zbavit?Mnohokrát děkuji. Vlasta
Doplňuji:
Děkuji za Váš zájem.
Jedná se mi o sloup elekt. vedení , který mi postavili na mé parcele v době, kdy jsem stavěla dům.V tu dobu tam stál můj provizorní sloup. Ten betonový měl stát na obecním pozemku, ale to by museli kopat novou díru – tak je prostě jenom vyměnili bez našeho souhlasu.
Dnes po mě chtějí, abych odstranila nebo ořezala můj strom, který stojí vedle.
CHtěla jsem , aby ten sloup odstranili, ale řekli mi , že bych to musela zaplatit – na to nemám prostředky.
Tak prý mám přistoupit na věcné břemeno, ale to přesně nevím co by pro mě znamenalo. Zajímalo by mě, zda můžu dostat nějaké peníze a kolik. Jestli to za to stojí. Mnohokrát děkuji. Bobok

Nejlepší odpověď
panenka

Věcná břemena omezují vlastníka určité nemovité věci (povinný z věcného břemene) ve prospěch někoho jiného (oprávněného z věcného břemene) a to tak, že vlastník věci je povinen se určitého jednání zdržet, něco strpět nebo něco konat.

Zdroj: http://www.prav­nik.cz/a/187/vec­ne-bremeno.html

Další odpovědi
mosoj

Jakmile budete souhlasit s věcným břemenem máte to tam do konce světa a nikdo se s vámi bavit nebude. Nyní nemají pravdu. Pokud si to neodstraní na svoje vlastní náklady, naúčtujte jim pronájem nebo trvejte na odtranění. Oni by se s vámi také nebavili zejména ČEZ !!!

Mám na pozemku věcné břemeno bývalého Telekomu (kabel do mého domku, který již nepoužívám) a vím o čem mluvím. Byl jsem jediný který jim to podepsal a nyní se se mnou nikdo nebaví kdežto s ostatními ano.

dudu

Např. rodiče Vám darují svůj byt a vymaní si právo jeho doživotního užívání, takže pokud byste ho chtěla prodat, je zapsán s tímto věcným břemenem.
Doplňuji:
Na parcele jejíž jsem vlastníkem, postavil ČEZ s mým souhlasem a vědomím uvalení věcného břemene, sloup vysokého napětí. S akcí jsem souhlasil proto, že parcela se nachází uprostřed lánu, který obdělává tamnější Agrodružstvo a od čezíku jsem dostal 16 tisícovek odškodného. Od družstva pak ještě inkasuji ročně určitý obnos za pronájem zemědělské půdy. Lepší vrabec v hrsti, než.....

cukrar

záleží čeho se břemeno týká,

specifikujte otázku (pokud chcete)
Doplňuji:
tento problém jsme již na některém webu řešili.
Nejdříve sdělte, kdy se stalo „který mi postavili na mé parcele v době, kdy jsem stavěla dům“ a co jste udělala ihned. Mám pocit, že jste strpěla výměnu sloupu a řešíte to až teď?
ICQ 55180641
Sloup nechte tak jak je a ořežte větve. Bude to pro Vás nejvhodnější.