Retko

Co je uzlove pismo?

Co je uzlove pismo??

Nejlepší odpověď
annas

Inkové uchovávali své účty, rodokmeny, astronomické výpočty a (pravděpodobně) také své příběhy ve velmi složitém systému provázků a uzlíků, nazývaným „quipu“.
Uzlové písmo bylo písmo starých Peruánců Uchováválo informace pomocí barevných provázků, jejich délky a zatočení, druhu uzlíků a jejich umístění. Často byly provázky pomalované různými kombinacemi barev; někdy mívaly vpletená jednotlivá vlákna charakteristicky zabarvené bavlny nebo vlny. Provázky byly nejčastěji spojeny jedním horizontálním vláknem, na rozdíl od jiných přidružených provázků, které vycházely z vertikálních vláken šikmým směrem.

Zdroj: http://www.national-geographic.cz/ar­cheologie-a-historie/rise-uzlu-92/

Další odpovědi
kenyrts

Pokud odpovídají Urtonovy teorie pravdě, pak musíme Inkům přiznat písmo a navíc připustit, že si vyvinuli systém zápisu, který nemá ve světě obdoby – trojrozměrné písmo v binárním kódu. Další zvláštností „uzlového písma“ by byl fakt, že zápis nezaznamenává mluvenou řeč jako písmo čínské, latinské nebo mayské. Místo toho zaznamenává fakta způsobem, který má něco společného s matematickými vzorci.
více zajímavostí na linku:

Zdroj: http://www.osel­.cz/index.php?cla­nek=384

Džanička

Uzlové písmo je v podstatě něco jako morzeova abeceda.Používá se ve skautu apod.Na provázku se váží uzlíky,kde jeden uzlík znamená tečku a dva uzlíky vedle sebe znamená čárku,dají se tak psát různé šifry,je to obrovská zábava.