Avatar uživatele
Retko

Co je uzlove pismo?

Co je uzlove pismo??

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? fortin před 5186 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Inkové uchovávali své účty, rodokmeny, astronomické výpočty a (pravděpodobně) také své příběhy ve velmi složitém systému provázků a uzlíků, nazývaným „quipu“.
Uzlové písmo bylo písmo starých Peruánců Uchováválo informace pomocí barevných provázků, jejich délky a zatočení, druhu uzlíků a jejich umístění. Často byly provázky pomalované různými kombinacemi barev; někdy mívaly vpletená jednotlivá vlákna charakteristicky zabarvené bavlny nebo vlny. Provázky byly nejčastěji spojeny jedním horizontálním vláknem, na rozdíl od jiných přidružených provázků, které vycházely z vertikálních vláken šikmým směrem.

Zdroj: http://www.national-geographic.cz/ar­cheologie-a-historie/rise-uzlu-92/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
kenyrts

Pokud odpovídají Urtonovy teorie pravdě, pak musíme Inkům přiznat písmo a navíc připustit, že si vyvinuli systém zápisu, který nemá ve světě obdoby – trojrozměrné písmo v binárním kódu. Další zvláštností „uzlového písma“ by byl fakt, že zápis nezaznamenává mluvenou řeč jako písmo čínské, latinské nebo mayské. Místo toho zaznamenává fakta způsobem, který má něco společného s matematickými vzorci.
více zajímavostí na linku:

Zdroj: http://www.osel­.cz/index.php?cla­nek=384

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Džanička

Uzlové písmo je v podstatě něco jako morzeova abeceda.Používá se ve skautu apod.Na provázku se váží uzlíky,kde jeden uzlík znamená tečku a dva uzlíky vedle sebe znamená čárku,dají se tak psát různé šifry,je to obrovská zábava.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek