annas

Co je tvrdší než kámen, a co měkčí než voda? Přece se měkkou vodou rozruší i tvrdost skal. Jak chápate Ovidiova slova?

https://azcita­ty.cz/publius-ovidius-naso/22858/

Co asi chtějí říct autoři svými výroky?

1. „Hoď do vody kámen a svět už nikdy nebude jako dřív.“ — Roman Skružný

https://citaty­.net/citaty/269803-roman-skruzny-hod-do-vody-kamen-a-svet-uz-nikdy-nebude-jako-driv/

2. "Kámen lze hodit do vzduchu, a přece mu křídla nenarostou. Je to snad kvůli tomu, že nahoru se drápou jenom ti, kdo nemají křídla?

Christian Friedrich Hebbel; Franciszek Bielaszewski

https://citaty­.net/autori/fran­ciszek-bielaszewski/

https://citaty­.net/citaty/14136-christian-friedrich-hebbel-kamen-lze-hodit-do-vzduchu-a-prece-mu-kridla-nena

3. Co když někomu spadne kámen ze srdce a dotyčný narazí hlavou do stropu, nebo mu kámen spadne na kuří oko? Kdy bude na tom líp?

Podle Miroslava Huptycha

Obrázek

https://pixaba­y.com/photos/sea-scotland-rest-rock-beach-192988/

Nejlepší odpověď
aliendrone

Já bych to též vnímal jako Kepler, jen bych tam pro lepší srozumitelnost místo samotného „A“ vložil „A ZÁROVEŇ“, protože takto by se dalo správně (dokonce bych si troufl napsat SPRÁVNĚJI) např.:
tvrdší: degenerovaný elektronový plyn, degenerovaný neutronový plyn (neutronium), kvark-gluonové plazma aj. šílenosti
měkčí: teploučký jarní odpolední vánek [abych ukázal, že jsem VERY BIG romantik! ;) :D ]
Jen bych ještě ke Keplerovi dodal, že voda umí být JEŠTĚ TVRDŠÍ – stačí pořádný krosček, abys udělal saltíčko 180° hubou rovnou na led. ŠMANKOTE!! Teď jak to čtu…

NE, tohle bych Vám OPRAVDU NEPŘÁL Vaše démonická excellence led, jde jen o náhodné homonymum (popřípadě „homochlívum“ v případě Keplera), až zase tak velký kruťák NEJSEM! Ale je mi jasné, že Kepler už radostně vrtí ocasem! Nebo DALEKOHLEDEM…, zkrátka raději ani nedomýšlet! ;) :D :D

ad 1 – Předpokládám, že nic, jde jen o zjevnou banalitu, podobně jako „Nevstoupíš 2× do stejné řeky.“ Venkoncem autoři bývají placeni „od slova“, popřípadě normostrany apod. a NĚJAKÝ obsah je zkrátka vyžadován. ;) :D :D

ad 2 – Třeba takový pštros křídla má a STEJNĚ se nahoru nedrápe, takže CO? A to nemluvím o těch, kteří nemajíc křídel se také nahoru nedrápou, tudíž závěr se stejný, jako v předchozím bodě. :)

ad 3 – To nemohu posoudit. Do gemby jsem sice již schytal tolik úderů, že jsem „na slovo vzatý odborník“, nicméně vymoženost kuřího oka ke mne ještě nedorazila, max. puchýř na patě (hlavně na vojně). :D :D :D

Další odpovědi
Kepler

Ovidia chápu tak, že dlouhému a vytrvalému působení vody nakonec neodolá nic. Tedy přeneseně: trpělivostí dosáhneš všeho. Ovšem voda je jen zdánlivě měkká. Náraz na hladinu ve vysoké rychlosti je stejný jako na beton. Kdo si skočil „bachoráka“ pěkně to pocítil. Vysokotlakým vodním paprskem lze řezat i tlusté ocelové pláty. Ale jinak, citáty to jsou pěkné.

Kelt

Tvrdost materiálů je dána stupněm tvrdosti, Voda dokáže omílat horniny, působení vody, která vše rozpouští a účinek ledu, který ochlazováním zvyšuje objem a rozbíjí skály je jedna věc. Když někdo skočí do vody na placáka, tak ho bolí břicho a je mu jedno, zda je voda měkká nebo tvrdá.
No a ty výroky jsou metafory.

Zdroj: Mohli bychom uvést Trpělivost růže přináší.

Drap

Samozřejmě s nadsázkou, myslím že tvrdší než kámen je lidská touha a pevná vůle. Ta dokáže překonat jakékoli nástrahy. Měkčí než voda bude dobré slovo a pohlazení z lásky.

  1. Jakýmkoli činem a každým okamžikem se vše kolem nás mění. Nejde to vzít zpět a musíme počítat i s možnými následky, případně přínosy.
  2. Dost často to tak zřejmě je. Ale i ti co mají křídla se snaží dostat nahoru a někdy se jim to i povede. Bez křídel by neměli ten rozhled a tu touhu posunout něco někam dál.
  3. Nedokáži to zřejmě plně tak zhodnotit. Pokud však opravdu někomu spadne opravdový kámen ze srdce,nemusí hned narazit hlavou do stropu a pokud i ano, tak v té euforii by to snad ani nebolelo. Kámen ze srdce nikdy na kuří oko nespadne. Pokud však na kuří oko spadne opravdový kámen, je to bolest převeliká.

mosoj

Především jsou to slátaniny. Co za tím autor viděl, ví jen on sám.

annas

aliendrone, aliendrone,

máte pravdu, že není led jako led. Jen „vydržať“.

annas

aliendrone, aliendrone,

máte pravdu, že není led jako led. Jen „vydržať“.

aliendrone

Dont worry, neexistuje dron, který by raději „nenatáhl ráfy“, než by do slovníku zapsal slovo „kapitulace“! (FUJ FUJ FUJ!!) ;) :D :D

Obava spíš je, zda-li to vydrží i druhá strana, přeci jen… peklo už dávno není to co bývalo (spousta lidí se nad ním blahosklonně usmívá a nevěří na něj!!) a co se týká KDYSI nesporné, bestiálně chlívné Keplerovy hegemonie – kdeže loňské sněhy jsou! Dnešní pokleslá doba mu těžce dýchá na záda a tak má chudák co dělat, aby si udržel renomé legendárního sexem, lihem a zpěvem Internacionály posedlého chlíváka! ;) :D :D

annas

Co když si někdo zajišťuje teplé místečko? Mohl by je najít v pekle.

Jenže kolik ďáblů je na svobodě!

Nevím proč, ale najednou mě napadly Nerudovy verše. Kdo chvíli stál, už stojí opodál … čas nový nové chce mít činy …

Takže nové činy jsou na místě …

annas

Ad mosoj,

napsala jsem asi. Pokud odkazy na literaturu u považujete za slátaniny, je to vaše věc.

Proč jste tedy odpovídal?

annas

Klikla jsem dřív.

Ad mosoj,

děkuji za milou reakci od fyzika.

Poučila jsem se, že citáty moudrých jsou slátaniny a že částice „as“ i je v jazyce zbytečná.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Kelte,

jsou to metafory? Ale mě zajímá, jak je chápete.

annas

DalaDám bod všem za reakci,. stejně tak i vám, ale orpavdu postlrádám vysvětlení k podotázkám.

Porovnávám své názry s odpověďmi.

annas

FJe to marné, je to marné.

Mc Merkurion

… city >>> bezcitný člověk je tvrdší než kámen a měkotu zase rozhodí kde co …