Lgee

co je to vůbec „režim“?

Když se řekne například Režim vladimíra putina nebo Čínský režim. co vůbec to slovo „režim“ znamená co si mám představit pod tim představit?

Odpovědi
Rokio

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Politick%C3%BD_re%C­5%BEim
zdroj: Wikipedie

Ametyst

Představím si pod tím pojmem politické uspořádání. Čína je opravdu něco zvláštního, protože jako komunistická země dává lekci celému světu v podnikání. 🙂

mosoj

Copak Putin ten režim přežije, ale jaký máš režim ty?

elkon

Režim jako slovo má několik významů. Způsob, úprava, systém chodu (vlády, života, práce, průběhu).

PepasAvalonu

Režim je označení pro celý vládní systém, formu vlády i státu. Skoro totéž jako státní zřízení (nebo spíš úplně totéž). Republika – a jaká republika (demokratická, nedemokratická, diktatura, totalita, parlamentní, prezidentská). Když monarchie – tak jaká? (konstituční/par­lamentní, absolutní, desopocie). A pak jsou tam ještě další doplění jako např. celkově složení toho státu: unijní, federativní, unitární, říše (totéž, co unitární), konfederace.
Když se řekne něcí režim, tak se tím myslí jeho vláda. Většinou se tím spíš naznačuje jeho diktatura. Když se u nás říká „za režimu jsme…“ tak se tím myslí za totality, za komunismu. Je to vžité, i když nesprávně. Režim je neutrální pojem, který definuje celou tu státní/vládní soustavu. O jaký stát, vládu a uspořádání se jedná.

Někdy se zkrátka režimem myslí jen to, zda je demokratický nebo totalitní/dik­tátorský (popřípadě autoritativní). To taky není zcela správné (odborné) dělení.
Problém je, že česká politologie to má zmatené. Pro pojmy jako režím, forma vlády, forma státu a státní zřízení má plno jiných jazyků jediné slovo. U těch našich by se dalo říct, že to jsou synonyma, protože do každého z nich spadá celý ten popis státu – kdo tam vládne, jak je to uspořádáno,… Nejzákladnější pojem je (měl by být) forma vlády. I v jiných jazycích je to jednoduše jen „vláda“ – a pak se popíše jaká. Se vším všudy. U nás „formu vlády“ často nahrazují pojmy jako „státní zřízení“ a „režim“.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

PepasAvalonu>>> Hezké pojednání, počítám někdy z počátku 90. let? ;) :D :D
Zapomeň na ideologii, Čína je čistý státně-korporátní KAPITALISMUS, který lze (nejen) po ekonomické stránce srovnat s bývalým nacionálním socialismem v Německu. :)
A stejně jako kdysi v Rajchu i v dnešní Číně podává VÝSLEDKY.

Dnes je fujky o tom mluvit (hrozí nařčení z „extrémismu“!), protože „za Adolfa bylo jen zle“, ale pravda je, že navzdory zrušení demokratických institucí jako odbory [nebo možná PRÁVĚ PROTO ;) :D] němečtí pracujíci PŘED válkou měli nesrovnatelně lepší sociální zabezpečení a výhody, než KDEKOLIV JINDE a to včetně státu „dělníků a rolníků“ – SSSR, o demokraciích nemluvě!

Tady si něco počti https://www.fon­dik.cz/zajima­vosti-ze-sveta-financi/srovnani-platu-cr-vs-cina-platy-na-vychode-asie-se-vyrazne-lisi , abys měl představu o dnešním „ubohém Číňanovi“. ;) :)

ZDRCUJÍCÍ na tom je fakt, že ještě před nějakým půl stoletím byla Čína zaostalá země zmítaná hladomory, ovšem po smrti „Velkého korřmidelníka“, si na rozdíl od sovětského bloku dokázali soudruzi udělat jasno. Když porovnáš startovní podmínky u nás (1989) a v Číně, tak zatímco my jsme se ze skvělé starovní pozice prakticky NIKAM nedostali (dokonce jsme nedokázali ani snížit rozdíl ve výši mezd oproti západu – to vše za cenu GIGANTICKÉHO NÁRŮSTU státního dluhu!), tak Číňané ze z hladomorů a mzdy několika USD/měsíc na nás dotáhli a nikde ani náznak, že by v tomto růstu neměli pokračovat i nadále. :(

A tak se ze ZAOSTALÉ a ZADLUŽENÉ země stal NEJVĚTŠÍ věřitel (zrovna „vzor demokracie“ USA by mohli vyprávět o tom, KOLIK Číně dluží!) a nezadržitelný vševálcující kolos, který „vyhazuje peníze na cesty do vesmíru“, „megastavby“ a vůbec kdesi cosi o 106! (Víš třeba, že fujky Čína je největší „solární velmoc“?) Ovšem u nás se to neřeší, my se strašíme BUBUBU Ruskem a Čajnu doslova vyloženě provokujeme (ve prospěch JINÝCH!), aniž bychom z toho COKOLIV jako stát měli. :( :( :(

Termíny jako socialismus/ko­munismus už s tím DÁVNO nemají co dělat, je to prostě autoritativně vedená společnost na čistě kapitalistickém principu s PROKAZATELNÝMI výsledky, kterými se my pochlubit NEMŮŽEME. :(

PepasAvalonu

Stejně pořád nechápu. 😂 Zajeď se podívát v Číně do různých vesnic, je snad jedno, do které (chudoba) a plat učitelů je sice hezký, ale porovnej s řadovými dělníky ve výrobnách. Dobrý průměrný plat některých pracovníků v porovnání s těmi, kteří mají velmi podprůměrné mzdy (se špatnými podmínkami) a s těmi, kteří tam jsou stále ve velké chudobě. A není jich málo.
Nechápu proč je to „státně-korporátní“, když většinu kapitálu je v rukou soukromníků a to i mezinárodních. Komunismus je tam čistě politický, který se řídí dogmatickou ideologií a omezuje práva občanů.
USA s tím nemá, co dělat, je to vadný politický i ekonomický systém. Ekonomika založená na regulaci a dluzích. Vždy se oháněli demokracií, ale nikdy nejdemokratičtější nebyli. Už několik staletí by se za nejdem. dala označit VB (navzdory koloniím v minulosti).
O hladomoru jsem nic nepsal (chudoba nerovná se automaticky hladomor).
Bavím se o dnešku a posledních 10 letech. Ultra úžasné reformy před 50 lety nikoho nezajímají.
K jejich státní ekonomice by bylo až s podivem, kdyby měli nižší průměrné platy v některých profesích. S tou ekonomikou by taky mohli/měli mít ti různí pracovníci ještě mnohem vyšší PLATY, než jaké mají.
A taky jse psal, že se ty poměry TROCHU zlepšují. Jak pro koho, ale vzhledem ke stále rostoucí ekonomice a obřímu počtu obyvatel je jasné, že se musí ty podmínky (i pro ty dělníky) trochu zlepšit – příjmy se taky trochu zvýší. Ale pro ty vesničany už zase tolik ne (a málo jich tam nemají). I když i s tím se v poslední době snaží něco MÁLO dělat.
Jinak fakt nechápu… 😂
Já reagoval především na to, že „komunismus dává celému světu nafrak“. Protože se o žádný komunismus nejedná, tak se nedá hovořit o nějakém ekonomickou komunismu, když tam mají plný kapitalismus. Ametyst je antiglobální, z velké části proti kapitalismu, zřejmě pro-komunismus, vnitřní obchod a naprostou soběstačnost a proto zřejmě chce vyzvednout komunistickou Čínu. Až na to, že ona je kapitalisticka a na trhu snad nejvíc „světová“. Export i import i mezinárodní podnikání.

PepasAvalonu

Ametyst, no to ani zrovna ne… 😂
Bohatství země je hlavně díky vysokému počtu (pracujících) obyvatel a díky tomu, že tam mají kapitalismus. Komunistikcá/ma­oistická je spíš jen politicky. Ekonomiku mají kapitalistickou (i když o sobě prohlašují, že je to tržní socialismus… nedokáží si stále přiznat, že komunismus ani v té „vylepšené“ podobě nijak nefunguje). Tak tam mají ± ekonomický kapitalismus a politický komunismus, který utlačuje a omezuje vlastní občany. Donedávna celkem založený na vykořisťování, velmi nepříjemných podmínkách pro zaměstnance a levné pracovní síle. Doslova destíky milionů obyvytel stále ještě dnes žijících v chudobě (ještě hůř než ti dělnící – a plno z nich je taky v chudobě neo úzce na hranici).
Skvělý příklad. :D Bohatý stát a chudý lid (jako SSSR, vojensky vyspělý, jakžtakž bohatý, lidi umírající hlady). I když uznávám, že dnes už od toho trochu upouštějí a podmínky se zlepšují. I když moc ne. Dělnící a jejihc „práva.“ (mají právo pouze pracovat – vyrábět, být mizerně placení a tvořit pro firmu/stát velké zisky. Jako nenákladní roboti).
I Indie je celkem „bohatá“ (taky má nad miliardu obyvatel). Žívotní úroveň ale taky nic moc…

Nemluvím ani o mezinárodních firmách, které v Číně podnikají, o expotru a gigantickém importu. Jak typicky „komunistické“, zcela s hlavními zásady komunismu a všech jeho obdob. Přece komunismus podporuje mezinárodní obchod, vývoz do všech zamí světa, mezinárodní podnikání a globální ekonomiku, lukrativní obchodní smlouvy s ostatními státy, kapitál v soukromých rukách, „společný majetek i půda“, které ovšem vůbec nejsou společné… 😂😂 Kéž by to bylo i tady. 😂
Jj, ten jejich komunismus funguje, protože tam v ekonomice žádný komunismus nemají (ani tržní socialismus) a levná pracovní síla je taky fajn (pro stát a firmy).

PepasAvalonu

*gigantické exportu i importu