Standaa

Co je to téma a motiv literárního díla (knížky) ? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejlepší odpověď
annas

Stručně:
Téma je ústřední myšlenka díla. Věcný obsah sdělení se nazývá námět, někdy také látka.

Např. Máj – celkovým tématem je tragédie ( Jarmilina, Vilémova, obecně lidská) – východisko k filozofickým úvahám o smyslu života.

Hlavní téma – Vilém a jeho osud

Vedlejším tématem je oslava májové přírody.

Motiv je nejmenší stavební složka díla, může jím být cokoli (např. motiv vězně v Máji)

Podrobněji se tyto pojmy vysvětlují na Babičce od B. Němcové

Celkové téma – o čem dílo je – .Babička B. Němcové zachycuje život na venkově během čtyř ročních období

Hlavním (ústředním) tématem je postava babička, kolem níž se všechno odvíjí

Dále najdeme další témata, drobnější, vedlejší, které souvisejí s hlavním i celkovým tématem – např postava Barunky, způsob života na zámku, ve mlýně,

Motiv – je nejmenší téma – dárky pro děti při příjezdu, už dále nelze rozložit, Téma je paksouhrn motivů

S ostatními tématy volně souvisí vložený příběh Viktorky.

Další odpovědi
led

Pekne školsky rozpísala annas, ale…
môže to byť kniha (názov neuvediem, doplňte si sami) na tému života rodiny v súčasnosti na motívy z knihy Babička od Boženy Nemcovej. Bežný spôsob, keď jeden spisovateľ vykráda druhého, stáva sa to nielen v literatúre ale i v hudbe, filmoch a podobne…