Jose1f

Co je to „obligační“ a „zástavní“ dlužník?

Dle § 1208 písm. g), bodu 4. NOZ: „Do působnosti shromáždění patří udělování předchozího souhlasu k uzavření smlouvy o zřízení zástavního práva k jednotce, pokud dotčený vlastník jednotky v písemné formě s uzavřením zástavním smlouvy souhlasil“.

Z hlediska smyslu a systematického začlenění tohoto ustanovení je zřejmé, že upravuje právní jednání společenství vlastníků („společenství“), které směřuje k uzavření zástavní smlouvy k věci cizí. Jinými slovy, ustanovení dopadá na situace, kdy společenství jakožto OBLIGAČNÍ dlužník zajišťuje svůj dluh jednotkou, která není v jeho vlastnictví. Vlastník jednotky zde tedy vystupuje pouze jako dlužník ZÁSTAVNÍ, nikoliv obligační.

Odpovědi
MK44

Obligační dlužník (osobní dlužník) – ten, kdo má plnit určitý dluh.

Zástavní dlužník (vlastník zástavy) – ten, jehož věc je dána do zástavy k zajištění dluhu osobního dlužníka a který musí strpět případný výkon zástavního práva.