Co je to myom a může být i na střevech a na žaludku a prorůstat dutinou břišní ?

Nejlepší odpověď
Čarodějnice

Na internetu jsem našla jenom miom v děloze.Ve tvém případě by šlo spíše o srůsty.

Další odpovědi
pekynka

Myom je nezhoubný nádor vycházející ze svalové tkáně, opravdu v dutině břišní nejčastější je děložní myom. Ten jak popisujete může být hmatný při manuálním vyšetření pánve. Celý jejich problém tkví v tom, že mohou narůstat do velkých rozměrů a pak tlačí na ostatní orgány a tkáně přítomné v dutině břišní, pokud tlačí na moč. měchýř , je stálé nukání na močení, může způsobovat bolest i zádech, může být příčinou mimoděložního těhotenství, kdy oplodněné vajíčko nedoputuje do děložní dutiny, kvůli útlaku vejcovodů, též neplodnost kdy spermie nedoputuje do vaječníku ze stejné příčiny.
Pak se gynekolog může rozhodnot k odnětí myomu chirurgicky. Myom se zvětšuje díky působení hormonu Estrogenu, po menopauze se svrašťují. Měl by se pravidelně kontrolovat při preventivních prohlídkách.

Bunnik

Myom je, jak už bylo řečeno, nádor z hladké svaloviny. Je nejčastěji asi na děloze, ale může vycházet i z hladké svaloviny jiných orgánů, tedy i ze střev nebo ze žaludku (ale to asi minimálně). Jinak nádor je to benigní, takže by neměl být tak agresivní, aby prorostl dutinu břišní (to spíš jeho maligní=zhoubná forma tzv. myosarkom). Nicméně může růst, ale ne invazivně, takže bude „jen“ tlačit, ne prorůstat do ostatních orgánů.