Avatar uživatele
Registrovaný

Co je to lipidogram?

Co je to lipidogram a jak můžu příznivě ovlivnit jeho výsledky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Lipidy (z řeckého lipos tj tučný) jsou přírodní látky živočišného i rostlinného původu, chemicky v základě biomolekuly setávající se z uhlíku, vodíku a kyslíku a přesněji estery vyšších karboxylových kyselin (nasycených i nenasycených ). Přesněji řečeno se jedná o deriváty vyšších mastných kyselin. Přestože jsou lipidy funkčně i chemicky navzájem velice rozlišné látky, jejich společnou charakteristickými vlastnostmi je hydrofobnost - tedy jsou nerozpustné ve vodě, nicméně dobře rozpustné v organických rozpouštědlech a jsou energeticky velmi bohaté (1 gram tuku obsahuje 39kJ = 9kcal.) V organizmu proto velice často slouží jako zdroj a zásoba energie. Mnohé druhy lipidů jsou však významné i z jiných hledisek, jsou součástí biomembrán nebo jinými stavebními složkami, mají ochrané a izolační funkce a slouží i jako rozpouštědlo některých lipofilních látek.

Hezky česky - lipidy jsou tuky, z čehož vyplívá že lipidogram je v záznam o hladině cholesterolu.

Cholesterol je lipid, který je pro lidské tělo životně důležitý. Cholesterol má v lidském organismu několik funkcí. Slouží jako stavební kámen různých hormonů (hlavně těch vytvářených v nadledvince a pohlavních hormonů) a dále se podílí na výstavbě membrán buněk a dalších tkání v těle. Kromě toho je cholesterol důležitý i pro správné fungování jater, protože se z něj vytváří vitamín D a žlučové soli. Příliš vysoká koncentrace v krvi však nese pro organismus zdravotní rizika, především onemocnění srdce.

* Přiměřená hranice cholesterolu v krvi: pod 5,16 nmol (200 mg%)
* hraniční hranice cholesterolu v krvi: 5,16 – 6,18 nmol (200 – 239 mg%)
* vysoká hranice cholesterolu v krvi: > 6,18 nmol (> 238 mg%)

Více o cholesterolu i informace jak ho držet na uzdě najdete zde:

Zdroj: http://www.cholesterol-info.cz /jak-snizit-vysoky-cholesterol /

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

záznam o hladině cholesterolu
Lipidy jsou estery vyšších karboxylových kyselin, které mohou být nasycené i nenasycené, řídčeji i rozvětvené. Jsou to látky ve vodě nerozpustné. Nejvýznamnějšími lipidy jsou tuky, vosky, fosfolipidy, lecitiny a kefaliny (obsahují fosfor a dusík), glykolipidy (obsahují sacharidy), sulfatidy (obsahují síru) a některé isoprenoidy (cholesterol a vitamin A). Základem lipidů jsou vyšší alifatické kyseliny, případně alkoholy. V přírodních lipidech se vyskytuje více než 300 alifatických kyselin.


Avatar uživatele
Pokročilý

Lipidogram je v záznam o hladině cholesterolu.

Měření hladiny cholesterolu

Při měření hladiny cholesterolu v krvi se uvádějí jednak hodnoty celkového cholesterolu (normální je hladina do 5 mmol/l) a pak hladina LDL cholesterolu a HDL cholesterolu. LDL cholesterol je někdy také označován jako „špatný“ cholesterol, protože právě tento typ způsobuje kornatění cév. Naopak HDL cholesterol, označovaný také jako „hodný“, působí na organizmus příznivě, protože se podílí na přenosu volného cholesterolu z krve do jater a tak chrání cévy před jeho usazováním.
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi

K základním způsobům, jako snížit hladinu cholesterolu v krvi, patří dodržování zásad nízkocholesterolové diety a dostatek pohybu. Nízkocholesterolová dieta by se měla skládat z pestrého a vyváženého jídelníčku s omezeným využitím některých nevhodných potravin (např. máslo, sádlo, vnitřnosti, tučná masa, uzené maso, tučné mléčné výrobky). Naopak mezi potraviny, které jsou při nízkocholesterolové dietě doporučovány, patří ovoce a zelenina, potraviny bohaté na vlákninu (celozrnné pečivo, luštěniny). Z masa je vhodné dávat přednost drůbeži a rybám (sladkovodním i mořským).

Zdroj: http://www.trebonskykapr.cz/ch olesterol


Avatar uživatele
Stříbrný

Lipidi jsou v podstatě tuky jednoduše řečeno a zaznamenávání tuku v těle je lipidogram.
Vše můžete ovlivnit a vaši osobu nejlépe,stačí nahlédnout do jídelníčku a ten ,po konzultaci s odborníkem, upravit,pokud by tam byly nějaké zásadní chyby.Pozor na extrémy ne jednu i druhou stranu.Hodně zdraví.


Avatar uživatele
Pokročilý

typická odchylka lipidového metabolismu, přístroj - ukzaju i hladinu celkového cholesterolu a triacylglycerolů

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 2357
Zlatý mosoj 1665
Zlatý marci1 1647
Zlatý annas 1625
Zlatý Kepler 1173
Zlatý hanulka11 1028
Zlatý gecco 846
Zlatý quentos 801
Zlatý briketka10 796
Zlatý ivzez 710

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.