Avatar uživatele
anonym

Co je to echolokace?

Slyšela jsem v rádiu termín echolokace v souvislosti se sluchem, ale nevím, co to znamená?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? elektrikář před 5397 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Jivinho

Echolokace je vlastně takový „radar“. Funguje na principu vysílání „paprsků“ a jejich opětovného přijímání (protože se „paprsky“ odráží).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Krugerka

Echolokace je postup, kdy se vysílaný zvuk od předmětu odrazí zpět do místa vysílání, kde je zpětně zachycen. Z celkového času, který uplyne od okamžiku vyslání zvukové vlny (obvykle vysokofrekvenčního zvuku) do okamžiku zpětného příjmu odražené vlny (ozvěny neboli echa), se dá spočítat vzdálenost alokovaného předmětu. Tento princip využívají některé specializované elektronické přístroje, například sonary. Princip echolokace je využiván pro měření hloubky moře. Delfíni využívají svůj biologický tělesný sonar pro vyhledávání potravy. Kaloňi také vydávají cvrčivé vysokofrekvenční echolokační signály (obdobně jako menší hmyzožraví netopýři).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
taku1

Echolokace je jednoduše řečeno vlastně to, co umožňuje například netopýrům nebo delfínům orientovat se pomocí zvuku. Odborněji je to postup, kdy se vysílaný zvuk od předmětu odrazí zpět do místa vysílání, kde je zpětně zachycen.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek