Bobinka

co je to defektní sloveso???

týká se morfologie, prosím o krátkou lingvistickou odpověď, děkuji

Odpovědi
Mandarinka

Defektní znamená, že toto sloveso nemá plnou škálu základních tvarů.

Nemá opravdový infinitiv.
Chybí mu minulý tvar.
Nemá trpné příčestí.
Netvoří gerundium.

Proto tímto slovesem lze vyjádřit pouze přítomnost prostou. Nelze vytvořit žádný z průběhových časů. Použití je tedy omezené na jedinou časovou rovinu. Chceme-li vyjádřit minulost, budoucnost, přepřítomnost, předminulost nebo podmínku musíme sáhnout po normálním slovesu.

Zdroj: http://www.an­glos.cz/faq.htm