martinacek

Co je správné: jednou tolik nebo dvakrát tolik?

Např.: když se řekne – obětí je jednoukrát tolik, má se namysli, že jich není 10 ale 20. A když se řekne dvakrát tolik, tak je to to samý. A přitom 1×10 je pořád 10…
Nebo je to jinak a já si to vysvětluju špatně?

Nejlepší odpověď
Terryle

Máš pravdu. Říká se sice „jednou tolik“, ale myslí se tím dvakrát tolik. Když už chceš použít to „jednou tolik“, mělo by to bejt „JEŠTĚ jednou tolik – to pak znamená, že stejný množství ještě jednou přičteš.
Prostě vývoj jazyka – zjednodušování a vypouštění "nedůležitejch“ slovíček – občas vede k logickejm nesmyslům :)

Další odpovědi
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-dvakrat-vic-a-jednou-tolik

rynek878

Jednou tolik, nebo dvakrát tolik?
Z matematického či technického pohledu je užití násobku „jednou tolik“ naprosto chybné, a to proto, že pokud jakoukoli hodnotu násobíme číslem jedna („jedenkrát“ tolik), vyjde nám původní hodnota. „Jednou tolik“ by tedy mělo znamenat pouze původní množství bez násobku. „Jednou tolik brambor“ proto logicky značí, že máme jen původní množství brambor.'

Zdroj: http://www.re­digo.cz/jazyko­ve-sloupky/jednou-tolik-nebo-dvakrat-tolik

anonym

správně je obojí, ale chybí vám tam slovo „ještě“ nebo „plus“ 🙂

  • dvakrát tolik (vynásobit dvěma)
  • ještě jednou tolik (k původní hodnotě přičíst 1× původní hodnotu) … to je totéž

Děda Louda

Jednou tolik je stejně. Můžeš říci ještě jednou tolik a dostaneš dvojnásobek, tedy dvakrát tolik. Jednoukrát je nesmysl.