Drap

Co je lerek /nebo také lérek/ a k čemu to sloužilo?

Nejlepší odpověď
annas

Nedávno jsem tento výraz slyšela v ČRo Olomouc nebo Brno v nějakém historickém pořadu. Vysvětlení mě zaujalo, protože jsem neznala.
Pomocí této dřevěné šablony ( tzv. lé(e)rek) vytvářeli zedníci ozdoby nad okny i vedle nich apod. Tyto šablony měl každý zedník jen pro sebe, nikdy je nepůjčoval. Byla to prý jeho jakási značka.

Možná jste na některé starší fasádě viděli květy nebo geometrické vzory.

Pro zajímavost původ slova.
Pojmenování l(é)erek jsem nenašla, ale v SNC jen tvar léra, léry = měřítko, míra, měrka, šablona. Odvozené od německého Lehre t/v, lehren měřit.

Domnívám se, že zedníci si název pro tvar šablony přizpůsobili tak, jak jim vyhovoval, tedy na le(é)rek.

Další odpovědi
dudu

S tímto výrazem jsem se setkal u tesařů. Když laťovali novou vazbu z kousků latě si, podle rozměrů tašek připravených k položení vyrobili několik těchto tzv. lérků. Z jejich pomocí pak při přibíjení vymezovali vzdálenost mezi latěmi.

anonym

Snad to ještě slouží k pití minerálních vod, ale možná se mýlím, za což se předem omlouvám.