danus

co je dobre na prujem a zvraceni (jidlo)?

jake jidlo by dospeli pri prujmu meli jist a co pit .a co by melo jist 2,5 roku stare dite s vodovym prujmem a zvraceni 1krat.dekuji

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Je nutno stanovit možné vyvolávající příčiny (potraviny, léky, psychické vlivy).
Pacienta je nutno řádně zavodnit. Ztrátu tekutin a minerálů lze dodat velkým množstvím tekutin (sladký čaj, minerální vody, rehydratační roztoky, iontové nápoje). Vhodné jsou slané polévky (náhrada sodíku). K užívání ústy jsou podávány roztoky ORS (Oral rehydratation solution). V domácích podmínkách lze použít i roztok, který obsahuje: 8 lžiček cukru, 1 lžičku stolní soli, šťávu ze dvou pomerančů nebo ze dvou grapefruitů (pro obsah draslíku) a k doplnění do 1 litru použít převařenou vodu. Dospělí by měli vypít 250 – 500 ml a děti 125 – 250 ml tohoto roztoku během hodiny.

U závažnějších stavů je nutné zaznamenávat příjem a výdej tekutin (močení), častost a složení stolice i zvracení. Záznamy by měly být předloženy ošetřujícímu lékaři.

Na začátku onemocnění je vhodná 24hodinová tzv. „hladová nebo čajová“ pauza. Pak je vhodný rýžový odvar, syrové banány (obsahují draslík), event. mrkvový odvar a následně vařené brambory nebo bramborové pyré. Později je přidáváno vařené či dušené maso. Bílý jogurt s živou kulturou obsahuje Lactobacily a může být podáván později.

V případě infekčního průjmu je zapotřebí přísně dodržovat hygienické zásady.

Vždy je nutné umýt si řádně ruce po odchodu z toalety.

Nemocný s průjmem by neměl připravovat jídlo pro další osoby, zejména ne pro děti a staré lidi.

Medikamentózní léčba většinou není nutná. Pro zmírnění obtíží jsou doporučována zejména adsorbencia (navážou jedovaté látky na svůj povrch) a antimotilika (zpomalují střevní pohyb ). Z adsorbencií je vhodný diosmectit nebo adsorpční („živočišné“) uhlí, z antimotilik loperamid nebo difenoxylát. Další možností jsou střevní desinficiencia (působí na některé střevní mikroby). Spasmolytika mohou být vyjímečně použita u kolikovitých bolestí. Antibiotika nejsou u akutních nekomplikovaných průjmů obvykle podávána. Opatrnosti je třeba u dysenterické formy průjmu (horečnatý stav s krví a hlenem ve stolici), v těhotenství a při kojení. Zejména malým dětem by léky neměly být podávány bez porady s lékařem.

Přečtěte di více v odkazu níže.
Nicméně doporučuji také Endiaron viz.

http://www.en­diaron.cz/defau­lt.aspx/cz/chc/en­diaron/uvodnis­tranka/menuro­ot/prujem

Zdroj: http://www.zdrav­.cz/modules.php?op=mo­dload&name=New­s&file=article&sid=2288

Další odpovědi
Luciefie

Když se zvrací, tak se zvrací a všechno se vyzvrací :D ale určitě bychom neměli žaludek zatěžovat nějakým těžkým jídlem ale dát si třeba jenom suchý rohlík, piškoty, buchty bez náplní…

Na průjem je nejlepší hořká čokoláda nebo čokoláda na vaření, BANÁNY, potom hutnější strava pokud možno bez vlákniny a k pití pravý černý čaj…

Phoebe

suhé rohlíky, černý neslazený čaj v malých dávkách a čekat, než problémy ustoupí. Může se použít nějaký zklidňující žaludeční čaj, ale pokud problém přetrvává, navšívila bych obvodního dr, případně ambulantní vyšetření

kanylka

na zvraceni nevim, ale na prujem je dobrá hořká čokoláda, rohlík,neslazený čaj,později banán, nesolene brambory,rýže..a co je nejlepší jsou borůvky!!!kromě toho,že tzv. staví,jsou dobré pro oči,nervy a mají spoustu vitamínů.opatrně xs dávkováním-at nepřejdete od porůjmu k zácpě:)jsou fakt účinné

alenka901

průjem černy čaj s medem.zvracení zázvorová čaj,coca cola po lžičkách