mosoj

Co je a co není drak letounu ?

Nejlepší odpověď
Alesh

Drak letounu

se skládá z nosné soustavy, trupu, ocasních ploch, řízení a přistávacího zařízení.

Nosná soustava vytváří převážnou část vztlaku letounu. Do nosné soustavy patří i kormidla příčného řízení (křidélka), zařízení pro snížení přistávací rychlosti (vztlakové klapky, sloty adt.), případně zařízení pro snížení vztlaku a zvýšení odporu (spoilery, rušiče vztlaku).

Trup spojuje jednotlivé části draku a zároveň slouží k umístění pohonné soustavy, posádky, cestujících, nákladu a dalšího zařízení.

Ocasní plochy letoun stabilizují směrově a podélně a zároveň umožňují jeho ovládání v těchto směrech. Většinou se skládají z vodorovné a svislé ocasní plochy.

Řízení slouží pro ovládání letounu. Je tvořeno hlavní soustavou řízení, pomocí které se ovládají kormidla podélného, směrového a příčného řízení, a vedlejší soustavou řízení, která ovládá vztlakové klapky, aerodynamické brzdy, zatahovací podvozek, řízení příďového kola atd.

Přistávací zařízení umožňuje pohyb letounu po zemi, jeho vzlet a přistání.

Zdroj: http://lu.fme­.vutbr.cz/uceb­nice/opory/con­struction.php#8­.3

Další odpovědi
tom004

Drak letounu je jako karoserie u auta. Trup,křídla,ocasní plochy (směr a výška). Vlastně je to „obal“ veškerého vestavěného příslušenství.