ƊƖȤȤƳ ƳƬ

Co dokáže poleptat kyselina mravenčí?

Zajímalo by mě co dokáže kyselina mravenčí poleptat, mám na mysli zda bude reagovat třeba na kov, sklo atd.

Odpovědi
aliendrone

HCOOH je nejjednodušší organickou kyselinou a ty jsou všechny relativně slabé. Účinkem se dá porovnat s druhou následující org. kyselinou octovou (CH3COOH) pro představu. Můžeš ji použít např. na citlivé odstranění vodního kamene. Na kovy reaguje slabě, na sklo vůbec (to ostatně dokáže jen kys. fluorovodíková pokud vím). A přirozeně pěknou odezvu má na organické materiály. Jako kluci jsme závodili kdo nejdéle vydrží sedět v brableništi rezavých brabenců (zjentek jisté zná, kategorie HMYZ). Což mnozí lékaři a asi témeř všichni léčitelé doporučují (lidová zkušenost, když tě pořádně pokousali, tak tě to mělo mocně zodolnit´vůči nemocem, prostě podobně, jako když ses nechal popálit kopřivami, to prý má být obzvláště dobré na klouby aj., také lidové moudro).

No nwm, byl jsem malý a okolnosti mi ohledně vzestupu zdravotní kondice byly nakloněny (téměř celý předškolní věk jsem vyrůstal v přírodě na vesnici u bábí). Zato si DODNES pamatuji, že tato „léčebná procedura“ je DOST nepříjemná. :D :D :D
BTW – za tímto účelem lze nakoupit kys. mravenčí, ale to prý není ono, říkají ti, kteří tomu hoví. Kousnutí brabence totiž neobsahuje jen tuto kyselinu, ale celé množství dalších látek. A brablenec prý „ví kde štípnout, aby to mělo efekt“. No, jak jsem nakoupil, tak prodávám. Musíš si to zkonzultovat s někým, kdo se těmhle biopřírodazdra­vověcem věnuje. :)

Filip84

Acidum formicicum vel formicum, kyselina mravenčí, jinak také kyselina methanová, vodí elektrický proud, je rozpustná ve vodě, lidskou kůži leptá (popálení kopřivami, jo, ty obsahují kyselinu mravenčí), sklo nic (v tom se to prodává, když si to objednáš v lékárně, nebo u materialisty), u kovů urychluje korosi.

V medicíně se využívá. Její leptací schopnosti, samozřejmě, a priori nejsou žádoucí (to když tě kousne „svině kousavá“, nebo popálí ty kopřivy), nicméně sekundárně žádoucí jsou, můžeš jí např. leptat bradavice. Ona kyselina mravenčí, krom teda toho, že leptá epidermis, tak má taky fungicidní (proti houbám, jo, mycosis interdigitalis, onychomycosis, etc.) a baktericidní účinky. Taky se přidává, například, do léků na revmatismus.

Zbytek Ti vysvětlí nějaký lučebník, nebo obecně někdo, kdo je zaměřený na přírodozpytné vědy. Snad! 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kyselina_mra­ven%C4%8D%C3%AD
https://www.pro­ducts.pcc.eu/cs/blog/ja­ke-jsou-vlastnosti-a-aplikace-kyseliny-mravenci/

paul1

Trošku to odlehčím: kyselina mravenčí dokáže naleptat pupenec -))

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=NWFGUU3-v7w

Dochy

Filip: Wiki s tebou nesouhlas9 „Nenachází se v kopřivách, jak si mnoho lidí myslí. [3]“ a po pravdě, nevybavuju si, že bych toto tvrzení někde někdy viděl/slyšel

Filip84

„Kopřiva dvoudomá … má na listech duté chlupy (trichomy) tenké jako vlas a lodyhy, v nichž je kyselina mravenčí.“

http://www.wi­kina.cz/a/Kop%C5­%99iva

Někde, zase, uvádí, že je v tom histamin, acetylcholin a serotonin. Nehádám se, nejsem přírodozpytec. 🙂

aliendrone

Dochy>>> To zní pravděpodobně, bo pokud vím, tak rostlinné a živočišné „jedy“ jsou zpravidla výrazně odlišné. Mě spíše zaujala poznámka o „sviních kousacích“, bo žiji v přesvědčení, že to svědění má na svědomí imunitní reakce organismu na komáří (ovádí aj.) enzymy, které ti ten xindl při sání krve vstřikuje do těla. :)