Co dělat, když mě nepřišla výplata, jak měla?

Měl jsem smlouvu na DPP s 15denní výpovědní lhůtou, která mi skončila k 31.12.2017 Pra­coval jsem chvíli i v lednu, ale na černo. Odešel jsem ze směny a firma místo 18000 vyplatila pouze jen 12500kč. Jedná se o výplatu za prosinec. Jak postupovat při takovém jednání?

Odpovědi
Emefej

Jsi si jistý, že firmě nic nedlužíš? Pokud jsi si všechny své povinnosti splnil, vyzvi je k nápravě, pokud nezaplatí, dej je k soudu.

Další dpovědi už jsi dostal – https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-kdyz-me-firma-nevyplati-jak-ma

Kepler

Jinak ti zaplatit ani nemohli. Dostal jsi výplatu za prosinec za legálně provedenou práci. To co jsi odpracoval na černo v lednu ti do výplaty dát nemohou, jenom na ruku. Tak bych zaměstnavatele kontaktoval a dohodl se na termínu proplacení zbývajíci části peněz. Je tady ale nebezpečí, že by ti taky nemuseli vyplatit nic, už by to bylo mimo smlouvu. Můžeš jenom v krajním případě varovat, že podáš trestní oznámení a budeš schopen prokázat, že jsi pracoval i v lednu.

ivzez

MrLuke, proč se ptáte pořád dokola na totéž, když pak
našim odpovědím nevěnujete dostatečnou pozornost?

Už jsem Vám napsala, že jste „neměl smlouvu na DPP“
(smlouva na DPP neexistuje), ale že jste uzavřel DPP.

Postup jsem Vám napsala v předchozí otázce:

Vyzvěte zaměstnavatele písemně k doplacení
dlužné odměny (můžete-li, přesně vyčíslete dlužnou částku)
a stanovte rozumný termín (alespoň 7 dnů, ale radši 10–15
dnů ode dne odeslání). Uveďte i způsob doplacení,
v případě účtu uveďte bankovní spojení, v případě
pošty adresu → aby se zaměstnavatel neměl nač vymluvit.

Pokud zaměstnavatel ve stanoveném termínu dlužnou
odměnu nedoplatí, budete na něj muset podat žalobu.

Připomínám, že jste tím, že jste pracoval na černo, dal zaměstnavateli najevo,
že jste srozuměn s „nestandardním postupem“ z jeho strany (včetně případného nevyplacení odměny za práci).

Není to samozřejmě v pořádku, zaměstnavatel je povinen
za vykonanou práci zaplatit, ale pokud nemáte práci jak prokázat,…

ivzez

K dřívějším odpovědím:

Trestní oznámení v tomto případě nemá smysl, protože nedodržení
zákoníku práce nebude policie řešit (nejde o trestný čin).

MrLuke by se mohl obrátit na inspektorát práce ( http://www.suip.cz ).
Ale pozor, pokuta za práci na černo (od 10.000 Kč) hrozí i jemu.