barbekju

Co dělat dále, při podání odporu na el. platební rozkaz?

Zdravím, nedávno mi přišel el. platební rozkaz na zaplacení částky 1575kč (875kč za fakturu + 700 za upomínku) plus náklady řízení 5119kč. Dlužná částka je z 8.11.2010 a jsem si jistý, že jsem za fakturu zaplatil, ale nemám žádný důkaz o zaplacení. Už jsem podal odpor, ale nebyl v něm uvedený důvod (nikdo v platebním rozkazu o něj nežádal). Přílohy, které s ním přišli moc nedokazují, že fakt něco dlužím. Je tam poštovní arch upomínek, které advokát (který tyto pohledávky převzal, podle archu nejsem jediný) rozesílal začátkem roku 2013, ale když jsem vyhledal na poště kód zásilky bylo tam nedoručeno (možná kvůli stěhování). A faktura z roku 2010 kde je napsáno, že chybí splatit 875kč. Chci se tedy zeptat, co mám dále dělat, rozhodně částku, ani náklady platit nechci, ale když nemám žádný důkaz o zaplacení, tak jestli by nebylo lepší částku zaplatit a navrhnout soudu nepřiznání nákladů.
V minulosti jsem se opozdil se zaplacením některých faktur, ale od nich mám ústřižky ze složenky. Taktéž jsem v minulosti do společnosti volal a ujišťoval se zda nic nedlužím, vše bylo v pořádku a teď si po skoro 3 letech vzpomenou…

Zajímal by mě tedy váš názor. Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Názor ti nepomůže.
Zkušenost je taková, že po odporu bude probíhat jednání, u něhož budeš muset „odpor“ zdůvodnit. To znamená, že musíš sehnat doklad o tom, že jsi dlužnou částku skutečně uhradil. Pokud takový doklad nemáš k dispozici, tak to bylo prázdné gesto, které ti ve svém důsledku pouze zvýší částku, kterou budeš muset uhradit.
Je nanejvýš důležité mít v dnešní době veškeré výdaje podchyceny.
Stalo se mi, že jsem si objednala zboží, které jsem platila při převzetí přepravci. Za dva roky jsem dostala kvůli podobné částce jako ty „platební rozkaz“. Měla jsem podepsaný doklad o částce převzaté přepravcem, ofotila jsem ho a při následujícím jednání ho doložila soudu. Jak to řešila společnost dále, nemám tušení. Pro mne to skončilo omluvou právního zástupce dodavatele.
Doklady je třeba schovávat minimálně do doby promlčení potenciálního dlu­hu.

barbekju

To chápu. Je to moje chyba, že nemám schovaný doklad o zaplacení.
A jak to tedy bude dál, já nemusím do 30dnů od podání odporu doložit soudu důvod, ale jen čekat na to, co se bude dít dál?
Navíc za celou tu dobu mi od té společnosti nepřišla ani jedna upomínka, že tam něco dlužím. A automaticky mi tam přibalili 700kč jako pokutu.
Taky přemýšlím, co je tam vlastně důkazem? Na faktuře není nic co by dosvědčovalo, že jsem to zboží opravdu převzal.

anonym

Je mi líto, ale pokud nenajdete doklad u zaplacení, tak nemá smysl spekulovat, že budete popírat převzetí zboží. Dokážete si představit, jak byste tím soud naštval? Neriskovala bych to. Pokud jste hradil částku hotově, tak si zkuste vzpomenout kde a komu. Nemusí to být ztracené. Kdyby šlo o úhradu bankovním převodem, tak by to bylo nejspolehlivější dohledat. Možná by se dalo zjistit u doručiktele zboží, zda nemá o úhradě poznámku on ve svých materiálech. Nevzdávejte to. Do soudního jednání věnujte čas zajištění podkladů. Držím Vám palec.

barbekju

Do pobočky, kde jsem to platil jsem volal, ale po tom co jsem zmínil o co se jedná se se mnou dámy nechtěly bavit.