Lotr2008

Co dalo vzniknout mýtu, že schizofrenie je rozdvojení osobnosti?

Proč si to někteří lidé začali myslet?

Nejlepší odpověď
Kepler

Schizofrenie je spíš rozpad osobnosti. Duševní projevy nejsou nikterak racionálně koordinované, a tak se psychika postiženého pacienta může navenek tvářit rozpolceně. Odtud asi plyne lidová představa. https://nemoci­.vitalion.cz/schi­zofrenie/

Další odpovědi
Midas

Asi jejich samotné chování, protože se z ničeho nic můžou začít chovat jinak a podivně (téměř jako jiná osoba – alespoň tak působí). Jednou jsou z nich krotcí přívětiví a milí jedinci a na druhý den jsou to agresivní útočníci, kteří vykřikují hlouposti, vznášejí falešná obvinění, „vymýšlejí si“ a chovají se bláznivě. Taky trpí častými změny nálad a nechávají se unést svými emocemi, které je ovládnou – emocemi, které si sami vyvolají (nemají žádný popud) – z ničeho nic se můžou naštvat, chovat se podezřívavě, vyčítavě, někdy smutně a velmi sklesle, na druhou stranu zase někdy i štěstně. To vše bez zjevné příčiny (tu mají v hlavě). Takže to moc nepomáhá tomu, aby si lidi o nich nemysleli, že mají nějakou rozštěpenou osobu. Oni mají jen bludy, které můžou za to, že se chovají iracionálně a nevypočitatelně.

Spartaboy, můj strýc byl schizofrenik. Byl to vzdělaný a sečtělý člověk, který studoval práva, uměl francouzky a ani nevím, co všechno ještě – alespoň v mládí byl podle matky takový. Já ho „poznal“ jen jako člověka, který se nám všem stranil a vlastně celé společnosti, mluvil sám se sebou, někdy dokonce křičel, zamteně pobíhal nebo rozbíjel věci, odmítal léčbu a brát prášky. Někdy byl klidný, nic nedělal nebylo vidět, že ani existuje a pár dnů na to příjde za svou matkou a mýma sourozenci, kteří u ní byli na návštěvě – začal na ně řvát, napadat je a popravdě ani nevím, co všechno se dělo. Pak musela zasáhnout policie. A to je jen tak mimoděk jedna ze situací. Roky se moje matka a babička snažily zbavit ho svéprávnosti, protože nebral prášky a byl nebezpečný svému okolí kvůli jeho nevyzpytatelnému chování a jeho bludům. To ale soudcům a policii nevysvětlíte, protože před nimi se vždy choval slušně a inteligentně a bylo prakticky nemožné zbavit jej svéprávnosti – na vzdory tomu, že se tvrdí, jak je to jednoduché. To opravdu není – je to sakra nemožné, zvlášť když nemáte „přesvědčivý“ důkaz, i když se jedná o těžce duševně nemocného jedince, který není léčen a je naprosto nepředvídatelný a nikdy nevíte, co od něj čekat nebo si ani nejste jisti, jestli vás napadne. Nevím jak ostatní schizofrenici, vážně ne – ani žádné jiné neznám (krom z filmů – např. Čistá duše, kde se ale Nash, který měl schozofrenii nechoval nijak agresivně – vlastně to byl jen podivín, který měl jen jeden určitý blud, kterým trpěl celý život a navíc podstupoval léčbu. Můj strýc ale takhle neškodný opravdu nebyl). Nevím ani jak je to přesně se schizofrenií a zda může někoho postihnout víc nebo míň, ale podle mě strýc trpěl několika neurčitými a vlemi častými bludy, protože velmi často mluvil naprosto zcestně (i sám se sebou) a nikdy to nebylo stejné – kolikrát se i hádal sám se sebou nebo z ničeho nic utíkal z domu nebo se třeba najednou zbalil a na několik dní „zmizel“ (cestoval po světě) a protože byl svéprávný, k léčbě ho nikdo nedonutil a mohl si jít kam chtěl, tak se to jen zhoršovalo.
Netvrdím, že jsou schizofrenici nějací zločinci – oni nejsou – jsou jen nemocní a vlastně ani „nemůžou“ za to, co dělají, protože je to v jejich halvě, trpí blidy, paranoiou a nevědí, co je a co není skutečné. Rozhodně nepatří do vězení, ale určitě by měli brát léky a ty vážnější případy patří do psych. léčebny – protože oni jsou vážně nemocní a co vím, tak jsou i nebezpeční svému okolí.
Schizofrenie je podle mě jedna z nejhorších nemocí. Kterákoli nemoc, kdy člověk trpí halucinacemi a neví, co je skutečně a co je správné, tak je nejhorší. A schizofrenici jsou nebezpeční – teda pokud nejsou léčení a nemůže za to TV, že si to o nich myslíme, ale můžou za to oni sami s tím jak se chovají. Může za to jejich nemoc.

Spartaboy

Podle mě za to může televize. Ta může i za to že si lidé myslí že schizofrenici jsou nebezpeční a agresivní a že by tedy měli být všichni zavření jak ve vězení. Tito lidé nechápou že se tak trochu chovají stejně jako Hitler.

kelley

On to je v zásadě zjednodušený popis téhle poruchy, takže bych to za mýtus ani nepovažoval.