Filipos120

Co dál když mě nevezmou na psychologii ? Co s volným rokem ? Jaký přípravný kurz ?

Ahoj
odmaturovala jsem v roce 2019 na obchodní akademii poté nastoupila na pomaturitní angličtinu od září 2019 v na konci kurzu už se rozjel kovid tak ten kurz jaksi doběhnul online končil v červnu potom jsem studovala technicko-zdravotnický obor na VŠ od konce září to už jsem nastoupila byla POUZE online výuka celý jeden semestr. Nedala jsem pár zkoušek a kvůli tomu jsem byla nucena ukončit studium po prvním semestru v březnu 2020 poté jsem byla evidována na ÚP kde jsem byla od března do prosince během čehož jsem brigádně pracovala jako skladník absolvovala měsíční školení co mě na něj poslal úřad práce stále jsem si aktivně hledala práci ale vzhledem ke kovidové pandemii to bylo složitější nakonec jsem našla práci až v prosinci, kde měla ale bohužel po zkušební době tří měsíců propustili. Mám chronické zdravotní problémy pohybového aparátu (bolí mě noha a nemůžu například dlouho stát na jednom místě) při práci se vždy unavím na invaliditu nemám nárok a ani ji nechci chtěla bych si dodělat vysokoškolské vzdělání pro tentokrát jsem zvolila ale humanitní obor psychologii jelikož jsem měla problém s VŠ matematikou. Vzhledem k tomu, že jsem se začala připravovat až v momentě, kdy mě vyhodili z práce což bylo v teď v březnu. Původně jsem neplánovala jít znovu na VŠ ale když jsem se byla evidovat znova na ÚP po propuštění tak bylo zrovna období kdy se tam zpracovávali žádosti ukrajinských uprchlíků takže si nemyslím, že se pro mě situace na trhu práce jako pro absolventa nějak zvlášť zlepší. Samozřejmě tím neříkám, že za to můžou ty Ukrajinci nebo kdokoliv jinej jo akorát prostě je to tak jak to je. Chci se zeptat kdyby se nedostala na tu psychologii tak jak byste využiili ten rok nechce se mi přihlašovat někam na VŠ jen tak kvůli pojištění a pak z tý školy zase za 1 rok nebo půl roku odejít zaprvý to plýtvá mý peníze čas a nepřijde mi to fér vůči ostatním co makaj nehledě na fakt, že už teď mám 0,5 roku neúspěšného ukončeného studia a pak bych musela doplácet kdybych byla ještě někde ted rok jen tak ale zase se mi jako nechce vysedávat na úřadě práce jen tak zadarmo. Je to pro mě dost ponižující a frustrující. Nejsem ten typ ale ta nemoc mě dost omezuje výběr práce. Takže vlastně ta moje otázka zní pokud se letos nedostanu na psychologii jak mám využít rok produktivně. Už jsem se rozmyslela, že si najdu přípravný kurz pokud by mi to nevyšlo uvažovala jsem o Akademii psychologie máte někdo zkušenost ? Prosím o radu. Chápu i pokud má někdo názor, že si za to můžu sama, ale nelze věci vidět jednostranně takže bych spíše ocenila pokud by mi někdo dal nějaký tip od kterého bych se mohla odpíchnout. Budu ráda za každou radu i názor.

Odpovědi
Hlada

Vypadá to, že soustavně volíš špatně. Obor, ve kterém nechceš pracovat (OA), šlolu, kterou nezvládáš (technicko-zdravotnický obor), práci, kterou nemůžeš dělat (skladnice). Psychologie je totéž. Je to obor, o který je velký zájem, v praxi se ale uplatní jen nepatrná hrstka absolventů. Když se nedostaneš na školu letos, čeká tě další promarněný rok a v nejlepším skončíš jako absolvent bez praxe ve svých 28 letech. Jestli budeš chtít mít rodinu, tak bych spíš doporučil jít teď do takové práce, kterou zvládáš a máš k ní vzdělání.

AlenaRo

Nechci od studia psychologie odrazovat, ale jsem ve druhém ročníku, mám za sebou statistiku a letos mě psychometrie. Není to zase tak těžká matika, ale určitě se tomu nikdo při studiu nemine. Přeci jen jde o vědecký obor. Možná, kdyby psychologie nevyšla, doporučila bych nějaké přípravné kurzy nebo kvalifikaci v příbuzném odvětví.

Filipos120

Tu obchodní akademii jsem si vybrala pouze proto že jsem se tenkrát nedostala na gymnázium 2. „pod čarou“ a odvolání tenkrát nepomohlo silný ročník. Chápu Váš postoj ale s tím onemocněním je docela těžké si něco najít. I k současné situaci na trhu práce. A ne rodinu opravdu s tímto onemocněním neplánuji :) Jde mi hlavně o to se v budoucnu umět uživit tak abych mohla zaplatit nájem a neumřít hlady. A vzhledem k tomu, že v budoucnu se bude má abilita hybnosti značně snižovat čili mohu skončit až o berlích na vozíku asi ne. Přišlo by mi spíše více logické mít vyšší vzdělání a tím zvýšit svou možnost uplatnění i finančního ohodnocení. Ale i tak děkuji na za názor :).