Kulpix

Co bylo dříve? Salát (mix zeleniny), nebo salát hlávkový?

A proč se to to jmenuje stejně?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Existují přece slova, která mají význam základní a jiná přenesený.
Dříve byl zeleninový mix, pak hlávkový salát a jako poslední ovocný a jiné směsi.

Pokud jde o salát, nejstarší název uvádí PSJC jako zeleninu, jejíž listy se syrové upravují s octem a jinak. jako pokrm… Takže směs různé zeleniny, která byla dostupná. .

Druhý význam salát hlávkový – botanický název pro rostlinu z čeledi složnokvětých, Lactuca sativa, locika zahradní. Názvosloví vzniklo mnohem později

3 další salát jako studený příkrm, který se upravuje z různých částí rostlin syrových n. vařených, z masa n. ovoce.

Kromě toho známe salát jako roztrhanou knihu, směsici čehokoliv, dokonce je i český lidový tanec salát.

-
Etymologický původ slova salát uvádí Jiří Rejzek.
„salát, salátový. Přes něm. Salat z it. (in)salata ‘v soli a octě naložená zelenina či jiné jídlo’, doslova ‘nasolená’, od (in)salare ‘(na)solit’ od it. sale ‘sůl’ z lat. sāl tv.

Na hlávkový salát přeneseno podle něm. Kopfsalat na základě toho, že je častou součástí salátů."