Michala11

Existuje druh sýru původem český?

Zatím jsem objevila snad jen Olomoucké.

Nejlepší odpověď
annas

Vypadá to, že ne. Vyrábějí se sýry, jsou sice české, jsou jedinečné, ale výrobce inspirovaly sýry italské, francouzské, takže někdy jsou jim podobné atd.

„Pravé olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem, jehož název je zapsán mezinárodně chráněným označením původu.“

http://www.czech­.cz/cz/Objevte-CR/Fakta-o-CR/Ekonomicka-fakta/Tradicni-ceske-produkty-a-znacky

Ještě jsem našla článek Zapomenuté sýry, v nichž najdete sýry, které se přestaly vyrábět po zavedení automatické výroby. Třeba české homolky.

Jinak asi záleží na úhlu pohledu, jak vyplývá z článku a uvedla jsem na začátku příspěvku.

"Tak jak šel čas a rozvíjelo se české mlékárenství, přišly na svět zase další nové výrobky, které buď z některých již zapomenutých sýrů vzešly, nebo které vznikly na základě stále se rozvíjející mlékárenské techniky a technologie.

Jsou jimi například tolik oblíbené sýry Madeland, Kamadet, Sedlčanský hermelín, Blaťácké zlato, Lučina a další a další.

( I když např. blaťácké zlato -„sýr italského typu Bel Paese, který nemá v českých luzích a hájích konkurenci.“ – https://syryod­madety.cz/syry/pri­rodni-syry/blatacke-zlato)

http://laktos­collection.cz/vi­ew.php?nazev=za­pomenute-syry&cisloclan­ku=2009080009

Michala11

Annas děkuji velice vyčerpávající.

Brblal

Na toto téma by se dalo napsat hodně, bavil jsem se o tom v našem obchodě, kde prodávají jenom sýry. Sýrů je mnoho typů, s bílou, modrou a jinou plísní, zrající i nezrající sýry z kravského, ovčího, buvolího, kozího mléka, ale co je to platné, když tyto sýry jsou nezvyklé, dále se sýry udí, zajímavé jsou třeba pařenice, sýrové copánky (korbáčky), sýr co vypadá jako zarolovaný opasek…
Pak jsou slané sýry a nebo sýry s bylinkama, zeleninou, sýry cottage…mozzarella…

Doporučuji navštívit prodejnu sýrů ve vašem městě a pobavit se a ochutnat různé druhy. Oni občas dělají různé ochutnávkové akce pro veřejnost, kde dávají ochutnat zvláštní druhy sýrů, na to je dobré se zeptat v té prodejně.