Čím větší je velikost mozku, tak tím může být i vyšší inteligence a naopak?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka zde byla, jednak ji nemůžu najít, jednak jsou možná novější informace.

Něco v odkazu
https://vesmir­.cz/cz/on-line-clanky/2015/06/v­azeni-mozku-sto-inteligenci.html

Další

Průměrný lidský mozek váží 1300 až 1400 gramů a představuje zhruba 2 % celkové hmotnosti jedince. Průměrná váha tohoto orgánu se liší v závislosti na pohlaví. Mužský mozek je v průměru o 9 až 12 % těžší než ženský.

Ještě v 19. století měli vědci za to, že se lidská inteligence odvíjí od velikosti mozku, a ženy jsou tak přirozeně hloupější než muži.

  • Sloní mozek váží téměř 5 kilo.
  • Člověk má poměrně mnohem větší mozek než primáti.
  • Mozek je nejhladovějším orgánem lidského těla (i když má pouhá 2 % z váhy těla, dožaduje se 20 % příjmu glukózy).

Několik význačných evropských intelektuálů odkázalo posmrtně svá těla k vědeckému bádání, díky čemuž se naskytla možnost mozky zvážit a teorii ověřit. Zatímco mozek ruského spisovatele Ivana Sergejeviče Turgeněva vážil celé dva kilogramy, mozek slavného francouzského spisovatele Anatola France měl jen něco málo přes jeden kilogram.

Teorii o těžkém mozku a velké inteligenci nepotvrzoval ani mozek Alberta Einsteina, vážící zcela průměrných 1230 gramů.

Novější výzkumy dokazují přímou souvislost mezi inteligencí a strukturou, respektive stupněm zvrásnění mozku. Pro vyšší inteligenci je zapotřebí vyššího počtu neuronů, které se ve správný čas dokážou aktivovat a podílet se na přenosu informace. "

http://www.roz­hlas.cz/radio­zurnal/encyklo­pedie/_zprava/na-velikosti-nezalezi-vime-jak-se-to-ma-s-lidskym-mozkem--1378470

Jak jste si mohl přečíst, nejde o velikost mozku, ale o jeho vrásnění.

Další odpovědi
Drap

V tomto případě žádná úměra neplatí. Vše je dáno jedincem a jeho genetickou výbavou.

marci1

Byly měřeny korelace mezi velikostí mozku a dobou reakce na různé podněty. Mezi velikostí mozku a IQ byla nalezena malá, ale statisticky významná korelace 0,35 až 0,40. Nikdo však již neví, jak ji vysvětlit. Měření mozkové aktivity pomocí EEG prokázala, že člověk s vyšším IQ musí vynaložit menší úsilí k řešení problémů než lidé s nižším IQ.
Inteligence je dána spíš lepším propojením mezi mozkovými buňkami.
http://casopis­.mensa.cz/veda/in­teligence_a_je­ji_mereni.html
A zajímavost:
VLŠYO NJAEVO, ŽE NZEÁELŽÍ NA POŘDAÍ PSÍEMN VE SOLVĚ. JEDNINÁ DLEUITŽÁ VĚC JE, ABY BLYY PNVRÍ A PSOELNDÍ PÍMESNA NA SRPVÁÉNM MSTÍĚ. ZYBETK MŽUE BÝT TOTÁNLÍ SĚMS A TY TO PŘOÁD BEZ PORLBMÉU PEŘČETŠ. JE TO PORTO, ŽE LDIKSÝ MEZOK NETČE KDAŽÉ PENSÍMO, ALE SVOLO JKAO CLEEK.

  • ))

da ny

Další názory:
„Podle vědců z Aston University v Birminghamu rozdíly v mužském a ženském mozku prakticky neexistují. Inteligence se proto nezakládá na váze ani velikosti, ale na vrozených schopnostech a vnějších podnětech“
„…rozdíl ve velikosti nehraje roli v inteligenci, kterou naopak ovlivňuje směřování našeho zájmu a okolní vlivy. U žen se ale promítá do jejich velikosti mozku ještě jeden faktor, a tím je těhotenství.“

Zdroj: https://globe24­.cz/revue/42936-muzi-maji-vetsi-mozek-nez-zeny-kdo-je-ale-inteligentnejsi.

led

marci1,
to znamená, že ak som dokázala prečitať túto zaujímavosť „VLŠYO NJAEVO, ŽE NZEÁELŽÍ …“ mám lepšie prepojenie medzi mozgovými buňkami?, alebo len, že viem čítať? 🙂