Prosím, kdo rozumí chemii, pomožte mi s úkolem… 🙂
Petriho misku jsme naplnili do poloviny vodou a na hladinu jsme nasypali
mletý pepř. Pepř se po hladině rovnoměrně rozptýlil. Doprostřed Petriho
misku jsme kápli kapku Jaru. Pepř se poté nashromáždil na okrajích Petriho
misky?
PROČ – JAK K TOMU DOŠLO NEBO ČÍM JE TO ZPŮSOBENO?
Děkuji 🙂
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
| Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 5884 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Postup:
Výsledek: pepř uhnul k okraji misky.
Vysvětlení: Mýdlo je chemická látka skládající se z mnoha malých částic – molekul. Tyto molekuly mají dva různé konce:
konec hydrofilní – tzn. „vodě přátelský“;
konec hydrofobní – tzn. „vodě nepřátelský“.
Při rozpouštění pronikají hydrofilní „hlavičky“ molekul do vodní
hladiny, rovnají se v ní paralelně (tj. vedle sebe), rozdělují ji a tím
snížují povrchové napětí vody.
http://pdf.uhk.cz/kch/diplomka/Myti.htm
Zdroj: http://vedajezabava.upol.cz/docs/Cistota-Dvur.pdf
| 0 Nominace Nahlásit |
Otázka nemá žádné další odpovědi.
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek| annas | 5282 | |
| Kepler | 2867 | |
| Drap | 2736 | |
| quentos | 1816 | |
| mosoj | 1594 | |
| led | 1402 | |
| marci1 | 1381 | |
| aliendrone | 1230 | |
| elkon | 1187 | |
| zjentek | 1178 |
| Astronomie |
| Fyzika |
| Jazyky |
| Matematika |
| Sociální vědy |
| Technické vědy |
| Ostatní věda |