Chceme se s přítelkyní nastěhovat k sobě, spolubydlící brání. Poraďte, co dělat.

S přítelkyní jsme se dohodli, že se k ní nastěhuji do Prahy. Od 1. února. Dokonce jsme si i sehnali pokoj ve sdíleném studentském bytě, ve středu máme podepisovat smlouvu. Ona zatím bydlí na sdílené 2+1 s dalšíma třema holkama, studentkama. Předběžně byly (bohužel jenom ústně) domluvené, že až bude některá z nich chtít odejít, najde si za sebe náhradu. Takže přítelkyně napsala inzerát na server o spolubydlení a našla za sebe už tři náhrady. Bohužel spolubydlící jí netaktně oznámily, že (ač jí dříve říkaly, že se ona k nim moc nehodí) s žádným cizím člověkem bydlet nebudou. Pokud chce odejít, bude muset platit dva nájmy – za náš společný pokoj a za čtvrtinu bytu 2+1, na němž je teď. Jak se ale jinak ze smlouvy na první byt vyvázat? Majiteli domu je to jedno, prý se mají holky domluvit mezi sebou. Je legitimní přestat platit nájem, ať ho holky platí ve třech, když chtějí? Jak tuhle situaci vyřešit mimosoudně? Díky.
Doplňuji:
Podnájemní smlouva neexistuje, existuje jenom smlouva nájemní (mezi holkama a majitelem). Jsou to bývalé spolužačky, tak předpokládala, že jim může důvěřovat.

Nejlepší odpověď
Hlada

V nájemní smlouvě musí být definováno, kdo komu co pronajímá. Obě strany mají možnost smlouvu vypovědět ve tříměsíční výpovědní lhůtě, která začíná běžet následující měsíc po doručení výpovědi.
Doplňuji:
Majitel uzavřel nájemní smlouvu s jednou a ostatní jsou její podnájeníci bez smlouvy nebo jak to je? Rozhodující je, kdo s kým má smlouvu.

Další odpovědi
venkovan

Pokud děvčata mezi sebou uzavřely dohodu, že odcházející najde za sebe náhradu a odcházející ji sehnala, tak sbohem a šáteček.
Je otázkou co je ve smlouvě s nájemcem, ale co budou další holky dělat když odejde? Dají ji k soudu, že neplatí, když dohodu splnila? Maximálně se rozejdou ve zlém.

Drap

Důležité je, co je napsáno v podnájemní smlouvě. Nutno se řídit podle ní.

ReHu

Jak jinak to chceš řešit než mimosoudně?
Jako, že byste dali k soudu, že se nedohodnete?
Myslím, že jí těžko mohou bránit, když se chce vystěhovat.
Ta nájemní smlouva je mezi všema 4 holkama (ta tvá+ty3?)
Jak je ta smlouva napsaná pro případ, že se jedna bude chtít odstěhovat? Když náhradu sehnala, bude muset souhlasit také majitel nebo čekat, jestli se další spolubydlící bude líbit všem 3 zůstávajícím a že nebudou dělat naschvály a zvykat si na nového člověka.
V tom asi bude ta potíž. Že si nechtějí na nového zvykat a budou odmítat nového.
Vše záleží na sepsané smlouvě. Pokud nebudou souhlasit s novými spolublícími, kdo bude platit chybějící část nájmu.

M.

To se tam vlezete?