Čeština: Mohu kromě tekutiny nalévat také sklenici?

Vím, že si mohu nalít například víno. Mohu si ale také nalít sklenici?

Hlavní moje otázka zní, je tato věta správná?

„Nenalévej si tu sklenici moc plnou, nebo to rozleješ.“

Pokud věta správná není, prosím o správné varianty, předem děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Ne, věta není správně, ale v hovorové češtině je běžná, (já bych jí klidně použil)

Anketa je chybně formulovaná, chybí jiná odpověď. Takže jsem klikla tu nejbližší.

Navíc máte dvě rozdílné otázky:

A. na otázku v nadpise je odpověď: ANO,
B. na druhou otázku – stylizaci věty: NE.

Zmiňuji se o spisovné češtině jako čístě spisovné.

A. 1. nalijeme tekutinu, třeba čaj, vodu do sklenice, šálku – litím vpouštíme tekutinu do něčeho.

2., nalijeme sklenici, šálek čaje, vody – litím něco naplníme.

Nalít má další významy, ale ty nesouvisejí s příkladem – např. dát si nalít (natočit, načepovat) pivo; atd.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=nal%C3%A9vat

B. Příslovce míry „moc“ je hovorové, proto se toleruje v mluveném jazyce, v psaném projevu je nesprávné.

Takže vaše věta v písemném projevu je správná takto:

„Nenalévej si tu sklenici plnou, nebo to rozleješ.“

Další odpovědi
Kepler

Ano, věta je zcela správně. Můžeme nalévat tekutinu i sklenici.

soldy

Nejsem si jistý.

Tuto větu u nás používáme docela často,ale nejsem si jistý,zda jde o hovorovou češtinu nebo ne.

Áiora

Ne, věta není správně, ale v hovorové češtině je běžná, (já bych jí klidně použil)

Mc Merkurion

místo ankety jsi měl pokračovat v původní otázce http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-tato-veta-nespravna