luckahejnal

Cařihrad, Konstantinopole, istanbul..To všechno je jedno město, ale kdo ho dobil jako první?jeden muž ano, a byl to Dob

Cařihrad, Konstantinopole, istanbul…To všechno je jedno město, ale kdo ho dobil jako první?jeden muž ano, a byl to Dobyvatel… kdo ho dokázal srazit na kolena?!

Nejlepší odpověď
annas

Kdo dobil Dobyvatele a srazil ho na kolena? To opravdu nevím.

Další odpovědi
fcoop

To je strašné – takže to trojjediné město je kaput? Nejdřív na kolena,a pak ho surově dobili?

dědapetr

Mehmed II. Fatih (Dobyvatel), (30. března 1432 – 3. května 1481) byl turecký sultán z dynastie Osmanů, vládl v letech 1451–1481.
V dubnu roku 1453 oblehlo vojsko Mehmeda II. o síle 150 000 mužů a 145 lodí Konstantinopol[1]. Byzantský císař Konstantin XI. Dragases mohl na obranu města postavit pouze 12 000 mužů a 26 lodí[1]. Obléhání trvalo necelé dva měsíce, 29. května 1453 bylo město dobyto a tři dny pleněno. Tím definitivně zanikla byzantská říše a Konstantinopol přejmenovaná na Istanbul se stala centrem nové osmanské říše.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Meh­med_II.

HOMER

Z vojenského hlediska se Konstantinopole považovala za nedobytnou (Theodosiánské hradby) a za nejsilnější pevnost známého světa. Velké množství útoků a obléhání neuspělo na členitém opevnění města. První zatěžkávací zkouška bylo obléhání Konstantinopole (626) perskými Sasánovci a jejich spojenci Avary.

V roce 1204 byla Konstantinopol během čtvrté křížové výpravy vydrancována a obsazena křižáky. Až roku 1261 bylo v Konstantinopoli obnoveno byzantské císařství Michalem VIII.

Dne 29. května 1453 Byzantská říše definitivně zanikla dobytím Konstantinopole Osmanskými Turky. Turci město přejmenovali na Stambul (z řeckého spojení εἰς τὴν πόλιν, eis tén polin, do města) a učinili ho hlavním městem Osmanské říše. Roku 1923 byla založena Turecká republika a hlavní město se přesunulo do Ankary.

Takže asi křižáci??Jak by ho mohl dobýt jediný muž,to je trochu nereálné,není?…

..Našel jsem jedno jméno,asi nebude první ale aspoň někdo konkrétní:
r.1453 sultán Mehmed(Muhammed II.) …

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kon­stantinopol

quentos

„nedobil“ ho nikdo. DOBYLI ho jako první Vikingové – již v r. 860:

http://www.chacha­.com/question/who-was-the-first-to-conquer-constantinople