Avatar uživatele
bolak

Bylo by možný člověku přehodit hemisféry?

Kdyby třeba vrcholový sportovec přišel o pravou ruku, tak chirurgicky mu přehodit v mozku kabýlky, aby mohl hrát levou stejně dobře jako pravou?

Zajímavá 0 před 3771 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
rigormortis

Ne…hemisféry prohodit opravdu nejde, jelikož mozek není párový orgán, tak jeho poloviny nejsou zdaleka stejné, každá se stará o něco jiného…váš příklad je pouze o senzomotircké části mozku (frontální lalok), takže žádná levá a pravá tam vlastně nefiguruje.
někde jsem četl, že žili lidé pez poloviny mozku, nebo že dokonce existuje takový chirurgický zákrok, ale to jen dokazuje adaptibilitu mozku (stracené funkce se pouze kompenzují ale už se nikdy neopraví).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
MK44

Umíme docela dobře nervové provazce přeseknout, ale neumíme je „slepit“, napojit tak, aby srostly a fungovaly. Kdybychom to uměli, nekončili bychom po úrazu páteře na vozíku.

Mozkové hemisféry nejsou identické. Každá pracuje jinak. Při určité činnosti jsou aktivní v každé hemisféře jiné oblasti mozku. Prodloužená mícha není napojena nějakým jednoduchým „kabílkem“, nýbrž velkým množstvím nervů. Obě hemisféry mezi sebou jakbysmet.

Myslím, že dříve budé možné transplantovat končetinu nebo napojit umělou tak kvalitně, že se s ní bude dát i sportovat. Nějaké operace takového charakteru, vybavuju-li si správně, už byly provedeny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Tak jednoduché by to asi nebylo. Když mám vláček, který jezdí dokola a vyměním polaritu baterií, bude jezdit vláček obráceně. Možná v nějaké scifi by to tak napsali.
Jenomže každá polokole má jinou funkci, levá je vědecká, pravá umělecká. Nevím, kde je umístěno centrum pohybu, ale asi ne. Pasteur měl mrtvici na jednu polovinu těla, tak léčili opačnou hemisféru, ale u toho sportovce silně pochybuji.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Vašek123

ano je to možné, ale to co tady píšete za příklad tak to ne. Uvedu příklad. Dříve všichni museli psát ve škole pravou rukou, takže zapojovali levou hemisféru. Ale ti co byli leváci zapojovali pravou hemisféru a pro mozek to byl šok. Tímto způsobem děti začali koktat atd.....

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lancelot

Možné to je…Já sama sem důkazem..Když sem byla malá,spadla na mě fotbalová branka a hemisféry se mi opravdu přehodily

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek