Kelt

Byl někdo v obchodním domě GUM a může to srovnat s našimi obchody?

Byl někdo v Rusku a v obchodním domě GUM? A můžete to srovnat třeba s obchodními domy Tesco, Globus , Paladium u nás? V čem je to lepší, horší a jaké máte pocity? Případně můžete dát odkaz na youtube. Děkuji

Nejlepší odpověď
led

V 80-tych rokoch počas služobnej cesty som navštívila Moskovský GUM. Po tiež pracovne navštívenom „rozmaznanom Západe“ vidieť výkvet sovietskych obchodných domov bol šok.
V poloprázdnom obchode sme najprv museli ísť zaplatiť tovar, kde pokladníčka cenu vypočítala na elektronickej kase a skontrolovala dreveným sčotom, a až po zaplatení s lístočkom prísť k pultu a pýtať si už zaplatený tovar. A to sme ako cudzinci mali prednosť.
Ale cudzinecká prednosť neplatila v rade na vodku. Tam platilo, kto prvý príde, ten dostane vodku a ostatní „sušia hubu“.
Ale čo musím uznať, ich „elektronické“ a diaľkovo riadené „samohybné“ hračky vydržali do dnešných čias nezničiteľné a funkčné. To by im mohli závidieť aj dnešné veľké firmy.

Další odpovědi
annas

Není možné srovnávat, protože v době, kdy jsem v SSSR byla, neexistoval u nás žádné hyper/supermarkety. Navíc dnes je nevlastní české společnosti.

Je pravda, že tehdy, asi v 80. letech, to byl největší obchodní dům v Evropě. Na zboží zde stály velké fronty. Tu jsem vystála a koupila jsem si fotoaparát.

Naši spolustolující koupili pro vnouče kočárek. Byl prý podle nich modernější než u nás.

Ale velký zájem byl o zlaté šperky, zpravidla z „červeného“ zlata. Byly kvalitní, ale desigen byl u našich šperků hezčí.

Můžete se podívat na fotografie. Připomněla jsem si, jak tento obchodní dům vypadal.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?source=univ&tbm=is­ch&q=obchodní+dům+gum&c­lient=firefox-b-d&sa=X&ved=2a­hUKEwjG396r8NfwAhX-wQIHHfiXBoIQ7Al6BAg­CECg&biw=1112&b­ih=854

Emefej

V legendárním GUMu jsem nebyl, ale navštívil jsem neméně slavný CUM. Bylo to v polovině osmdesátých let minulého století, takže srovnávat s dneškem nemůžu. Strašně se mi líbila tamní prodejna dalekohledů. Byla ohromná s mnoha řadami regálů a na nich vyrovnáno odhadem několik tisíc kusů modelu triedru 20 × 60. Vůbec nic jiného v tom krámě neprodávali.

orwell

Byl, ale je to už přes 30 let. V té době zde žádné obchody jako Tesco, Paladium,… nebyly, takže porovnávat s nimi GUM nemohu. Taky si toho už moc nepamatuji. Dost jsem tenkrát spěchal, takže jsem navštívil pouze místečko, kde prodávali fotopřístroje a příslušenství. Přivezl jsem si foťák a expozimetr. Vybavuji si pouze širokou dlouhou chodbu s kšeftíky po obou stranách. Byl jsem jenom v přízemí, takže jak to vypadalo nahoře, nevím. Lidí tam ale bylo poměrně hodně.

autacek

Nádherná historická stavba, svého času největší obchodní dům v Evropě, vlastně jsem ve větším snad ani nikdy nebyl (když nepočítám patra na výšku, ale zastavěnou plochu, nebo pokud nepovažuji tržnici za obchoďák). Srovnávat se to s dnešními hypermarkety fakt nedá.

mosoj

Srovnávat se to nedá. To by jsi už mohl vědět. Byl, někdy v 80. létech. tenkrát byl u nás jenom Prior a Bílá Labuť. V těchto létech byla nabídka zboží v SSSR malá. Nicméně některé komodity byly proti nám v nabídce bohatší. Elektrické nářadí, levné a kvalitní foťáky ( optika), spotřební elektronika. Měl jsem v té době v práci družebně Rusy ze Sverdlovska ( Jekatěrinburku) ty zajímalo hlavně oblečení na děti a boty.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.