Rokio

Byl by podle vás dobrý nápad, kdyby se zase v Česku zavedlo vězení pro dlužníky?

Podle mě by to nebylo špatné. Lidé by si rozmysleli vyhýbat se placení splátek, nebrali by si nesmyslné půjčky, či půjčky, které by nebyli schopni splatit a posilnilo by se postavení věřitelů.

Myslíte si, že by to byl krok dopředu, nebo je to špatné, či dokonce nesmysl?

Odpovědi
Drap

Ne, nebylby to dobrý nápad. Vězení a ostraha by vyšlo dráž, než dlužníky oddlužit, jako se děje dnes. Komu na tom záleží, že někdo někomu nezaplatí?

xiperio

Brzy by došla kapacita.

nyjono

Možná jo.
Nejspíš by těm vyčůránkům, co si na půjčku kupují domácí kina a hifi věže a už dopředu počítají s oddlužením, že zaplatí cca 30 % víc vadilo si na čas do chládku sednout.
Mám takové ve svém okolí a vůbec se s tím netají. Všechno je napsáno na partnera a hotovo
Mně dalo dost práce a nervů všechno poplatit.
Na hlouposti si nepůjčuju ale prostě někdy život nějaké situace přinese a člověk se s tím musí poprat.
Teda někdo. Někdo to nechá zaplatit jiné.

Daidal

Byl by to velká brzda. Dnes se to řeší nějakou dohodou – kdo neumí/nemůže splácet, může mu to být upraveno, splátky sníženy a s jiným termínem (s delší dobou splatnosti). Kdo už opravdu nemůže splácet a je extrémně zadlužený, tak vyhlásí bankrot atd., veškeré příjmy a všechno bude dávat na splacení a sobě si ponechá jen zákonem dané životní minimum (a soudně anebo jinak mu může být část dluhu prominuta – po splacení konkrténí částky). V jiných případech, při velkých půjčkách se ručí majetkem – majícím i větší cenu (nebo alespoň stejnou), než půjčka. Někdo si půjčí miliony a ručí něčím hodnotným, nemovitostmi, cennostmi,… nemůže splácet, tak tomu věřiteli ta věc propadá a prodává ji (většinou… co s ní udělá je na něm. Může si ji i nechat a nějakým způsobem využívat. Většinou se to vydraží na nějaké aukci a podobně).

Na půjčkách to částečně stojí, celý ten systém. Je to start, plyn, uživání kapitálů cizích je běžné a ve většině případů (nebo snad vždy) i potřebné, že se bez toho nedá moc obejít. Kapitál je kapitál. Byla by to brzda, pro dlužníky (i potenciální), pro věřitele, kterým by to nejspíš nič pořádného nepřineslo (jako konfiskoval by se majetek těch dlužníků a podobně, ale prostě, dnes to funguje jinak – za půjčky se ručí anebo se to řeší jinak). A taky by to byl náklad pro ten stát, který by takové vězení vedl a udržoval v chodu.. Platilo by se to samozřejmě z daní.
Splácet jde vždy, tu práci si nějakou opatří a hned má příjmy, kterými postupně splácí svůj dluh. Poprodává, co má, njěaké osobní věcí a většinu příjmů dává na ten dluh. Věřitel na tom nevydělá, nedostane úroky (a možná ani ne celou částku) a trvá to dýl, než byla dohodnoutá doba.. ale určitě to funguje líp, než vězení pro dlužníky.
A pak je tu plno dalších věcí, jako i pojištění obou stran proti něčemu takovému a různé alternativy a řešení.

Smack

Je málo místa v kriminále, proto dávají do vězení vážný případy, je tak málo místa že poslušný vězně dávají do psychiatrických léčeben.

Ametyst

Na to už je pozdě: už k nám vtrhnul systém hypoték, a účelem je, aby se co nejvíc lidí zadlužilo. Podívejte se, jak lidé, co splácejí hypotéku, zkrotnou a dělají, co se jim řekne. Jsou na krátkém řetězu.

Dochy

To by muselo být spojené s nějakou nucenou prací aby si na sebe dlužníci vydělali. A to zas jde proti „humanitě“ – na jednu stranu by to bylo fajn, na druhou stranu: jak odlišíš ty co dluhy nadělali se zlým úmyslem a jen se chtějí vést na systému a ty co se třeba jen zmýlili, nebo měli smůlu a jak bezpečně rozlišíš ty co pracovat nechtěj a ty co jsou zkrátka fyzicky nebo psychicky na konci svých sil?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.