autacek

Byl by dobrý a motivační nápad, kdyby část starobního důchodu tvořila část odvodu pojistného jejich potomků?

Dnes již není problém spočítat, kdo kolik do systému důchodového pojištění odvede. Bohužel se však pořád upírá pozornost na porodnost, ale již se nehledí na to, že pokud celoživotní pobírač sociálních dávek přivede na svět dalších pět celoživotních pobíračů sociálních dávek, důchodový systém to nejen nespasí, ale přivede do pekel.

Přitom by například 1/4 z odvodu důchodového pojištění každého potomka přímo k důchodu rodiče, byla tak motivační.

Odpovědi
dubraro

Obávám se, že by to narazilo na mnoho praktických problémů. Už třeba jen zjistit, kdo je čí potomek, v době mnoha rozvodů, nesezdaně a úřadům neviditelně společně žijících párů, samoživitelek, žen které nechtějí žít s mužem ale chtějí jeho peníze atd.

Ametyst

Jiste je to dobrý nápad. Jenomže narazí na problém, když se potomci nepovedli a nepracují. V tom případě zase a znova budou biti ti slušní, pracující, protoze za neplatice to dorovná stát, nebo-li všichni daňoví poplatníci. Až budeme etnicky precisleni, zhroutí se i ekonomika.

autacek

Dubraro, tak jistě by to bylo složitější, ale od toho máme počítače. Ostatně, určit otcovství v případě alimentů není zas takový problém, není nejmenší důvod, proč by to nešlo využít obráceně.

dubraro

No jo, jenže ono by asi nebylo v pořádku asignovat odvody potomka na toho, kdo jen zplodil a ne na toho, kdo zaplatil odchování. To jsou velmi často různí muži. A to mluvím o relativně spořádané rodině, kde si jen maminka odskočila nechat udělat dítě jiným mužem (statisticky 15% u prvního dítěte, 40% u druhého).

autacek

No ale to je jinak, nový tatínek má možnost dítě si osvojit, ale to by přišla maminka o alimenty, že? No jo, ono bude lepší za socialistickou práci brát kapitalistické důchody a na ty co to dnes zaplatí tak ať jdou do penze v 70 a kálí pes, co? odpověď…