Hanuljak

Bude manželství neplatné, pokud jeden z manželů při sňatečním obřadu lhal o svém zdravotním stavu?

Pokud by jeden ze snoubenců zatajil vážnou nemoc, bude manželství od počátku neplatné?

Odpovědi
led

Záleží na tom, či o tom vedel/vedela druhý novomanžel/ka. Jedna z otázok pred obradom znie, či obaja snúbenci poznajú aj svoj zdravotný stav.
Ak by na základe zistenia klamnej informácie, druhý/á z manželov podal odvolanie voči sobášu, manželstvo by mohlo byť anulované.
Presné právne formulácie by vám podal príslušný právnik.

Drap

To se víceméně tak traduje, ale skutečnost je jiná. Snoubenci potvrzují, že jsou seznámeni se svým zdravotním stavem. Nikdy jsem se nesetkal s případem, že by bylo manželství v podobném případě prohlášeno za neplatné.

jmhad

Ne, to je věc snoubenců. Pokud to jeden o druhém zjistí a vadí mu to, pak musí rozhodnout jedině soud / rozvod/ kde jeden uvede své argumenty vůči druhému.

Edison

Při sňatku není řešen zdravotní stav, ani to, jestli jeden či druhý sdělil tomu druhému pravdu, ale to, jestli je tomu druhému (či prvnímu) znám zdravotní stav. Otázka tedy zní obráceně. Rozhodovat by musel soud, jak píše Jmhad, ROZVODOVÝ.

ivzez

Při sňatečném obřadu nelze lhát o zdravotním stavu,
protože se na něj oddávající neptá.

Kdyby Vás zajímalo zdánlivě či neplatné manželství:
http://zakony­.centrum.cz/ob­cansky-zakonik-novy/cast-2-hlava-1-dil-3