dust8

Brokovnice s upilovanou hlavní má menší zpětný ráz než brokovnice neupilovaná?

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že ano. Část spalin z náplně nábojnice unikne bez užitku hlavní ven. Co opustí hlaveň, už zpětný ráz netvoří.

Další odpovědi
aliendrone

Otázka zdánlivě jednoduchá, odpověď na ní ale nikoliv.
Je jasné, že podle Nevtona (3.zákon) musí být hybnost udělená střele stejná, jako flintě, jen opačného směru.
Takže v zásadě rychlost udělená střele (úsťová) x hmotnost střely by měla odpovídat rychlosti zpětného pohybu zbraně x hmotnosti zbraně.

Bohužel musíš vzít v potaz:

  1. délku hlavně – čím delší, tím vyšší úsťová rychlost střely, ale i hmotnost zbraně a zohlednit úbytek hmotnosti zbraně vůči úbytku úsťové rychlosti střely (některé hlavně jsou těžší, než jiné, takže když je zkrátíš např. o stejných 25cm, úbytek hmotnosti může být výrazně jiný, než u jiných – obzvlášť markantě by se to projevilo např. u „dvojky“ nebo „kozlice“, kde jsou vlastně 2 hlavně apod.)
  2. „rychlost“ prachu (prohořívání) – úzce se vztahuje k poměru délka hlavně/úbytek hm. zbraně/úsťová rychlost. (Prach rychle prohořívající bude mít u kratší zbraně vyšší úsťovou rychlost střely.)
  3. zalomení pažby
  4. přítomnost/nep­řítomnost „zahrdlení“ (uříznutím konce hlavně obvykle o něj přijdeš), totéž případně odříznutá úsťová brzda/kombinovaný kompenzátor aj. bejkárny
  5. a kdovíco ještě.

Takže spíš záleží na konkrétní zbrani/hlavni a délce jejího upilování atd., tudíž jediné co ti ohledně zkrácení hlavně u brokuše povím s jistotou je fakt, že to bude AKUSTICKY o dost větší šleha (všechen prach se pravděpodobně nespálí v hlavni). ;) :)

Emefej

Má ho větší, protože taková zbraň má nižší hmotnost (3. Newtonův zákon).
Pokud chceš, aby tolik nekopala, musíš hmotnost uříznuté hlavně nějak vykompenzovat.